S lyžemi na střechu a hurá na hory! Ale jak na to?

Nemůžete se dočkat, až si sbalíte jen to nejnutnější a vyrazíte vstříc zimním radovánkám? Ať už vítr zavane do Alp nebo „jen“ do Krkonoš, pravděpodobně se neobejdete bez nosiče či střešního boxu. Anebo snad máte lepší nápad, jak bezpečně přepravit lyže? Nepřestávejte číst a dozvíte se odpovědi na nejčastější otázky. Zeptali jsme se na ně odborníků ze specializovaného e-shopu nosice-expert.cz.

Jak přepravovat lyže?

Je-li to vaše „poprvé“, zřejmě vůbec netušíte, jakým způsobem se lyže přepravují. Měli byste dodržovat několik důležitých zásad:

– Lyže ukládejte špičkami dozadu a je-li to možné, svažte je skluznicemi k sobě. Poloha se špičkami dopředu vyvolává efekt křídel u letadla. Při větší rychlosti by se od sebe skluznice oddalovaly. V případě špatně zajištěného nosiče by mohlo dojít k jeho otevření.

– Lyže vždy přepravujte v obalu. Předejdete tak riziku, že se skluznice a hrany znehodnotí nebo poškodí vnějšími vlivy. Sůl, prach a nečistoty jim rozhodně nesvědčí. Případně si pořiďte praktický střešní box, který lyže ochrání a navíc pojme i hůlky a spoustu dalších věcí.

4 způsoby přepravy lyží

Lyže lze přepravovat pomocí magnetických nosičů. Ty jsou obvykle určeny pouze na dva páry, nicméně některé výjimečně pojmou až 6 párů (např. nosič lyží Hakr Uni). Použití takových nosičů je však značně omezené a pouze nouzové.

Další možností je navázání lyží pomocí upínacích popruhů k tyčím střešního nosiče. Problém může nastat v souvislosti s vázáním, které se může dotýkat střechy. Lyže by měly být vyrovnané vedle sebe, což si žádá větší množství upínacích prvků.

Zřejmě nejlepším řešením (vyjma střešního boxu) je upevnění nosičů lyží ke střešnímu nosiči.

Ideálním řešením jsou uzamykatelné střešní boxy, které zaručují bezpečnější jízdu než nosiče.

Jak rychle můžete s autoboxem cestovat?

Rozhodli jste se, že si pořídíte střešní box? Pak byste měli vědět, že maximální cestovní rychlost není stanovena. Obecně se doporučuje nepřekračovat 130 km/h, což ostatně odpovídá platným předpisům ČR. Stejnou maximální rychlost mají povolenou řidiči v Německu – přestože je rychlost na některých dálničních úsecích neomezená, se střešním boxem lze uhánět nejvýše 130 km/h.

Pokud maximální doporučenou rychlost překročíte, riskujete horší jízdní vlastnosti, a tedy i vyšší pravděpodobnost nehody. Je třeba si uvědomit, že nosič je při rychlosti 160 km/h vystaven vztlaku 200 kg a dochází k odlehčení přední nápravy a snížení stability vozu.

Platí, že levnější výrobky nemají tak dobré vlastnosti jako výrobky s vyšší cenové kategorie. Zároveň není od věci „zalovit“ mezi prověřenými značkami, jako jsou Thule, Neumann a Hakr.

A co magnetické nosiče lyží?

Jednou z možností, jak přepravovat lyže, jsou magnetické nosiče. Nejde však o plnohodnotné řešení, ale spíše o „nouzovku“ pro jednorázové použití. Výhodou tohoto nosiče je snadná a rychlá montáž na střechu z feromagnetického materiálu. Na hliníku, carbonu a laminátu mangetické nosiče logicky nedrží.

K nevýhodám magnetických nosičů patří nutnost demontáže po každém použití. Důvodem je působení magnetické hysterze a pokles upínací síly. Jinými slovy může dojít i k uvolnění nosičů. Jsou-li nosiče namontovány v místech s nedostatečným vyztužením, střecha se může mírně (ale trvale!) zdeformovat.

Jak je to s maximální nosností?

Jednotlivé nosiče mají maximální nosnost, která je však z uživatelského důvodu podhodnocena (cca 3- 6x). Opatření slouží jako prevence proti deformaci z důvodu překročení nosnosti. Vždy tak můžete počítat s určitou rezervou – což ovšem neznamená, že byste měli maximální nosnost záměrně překračovat.

Máte další dotazy? Tým kvalifikovaných prodejců z nosice-expert.cz vám je ochotně zodpoví a poradí vám při výběru vhodného nosiče.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.