Co byste měli vědět, než si půjčíte dodávku nebo minibus?

Rozhodli jste se vyrazit na dovolenou ve více lidech a přijde vám praktičtější cestovat společně v minibusu? Pouštíte se do stavby či rekonstrukce domu a chcete si stavební materiál dopravit dodávkou po vlastní ose? Žádný problém, minibusy a dodávky na půjčení nabízí mnoho půjčoven. Ale co když jste nikdy za volantem většího vozidla neseděli? Přestože jste odřídili desítky tisíc kilometrů v osobáku, může se vám řízení automobilu dodávkového typu zdát o něco složitější. Přesto se nemusíte bát, není to taková věda. Přečtěte si následující doporučení a budete mít jasno.

Jaké řidičské oprávnění potřebujete?

Ještě před tím, než se vydáte do půjčovny, byste se měli seznámit s platnou legislativou. Drtivá většina dodávek a minibusů spadá do kategorie skupiny B, tedy stejné jako běžné osobní vozy. Podmínkou je hmotnost nepřevyšující 3,5 tuny a 8+1 míst na sezení. Chcete-li si půjčit minibus pro osm pasažérů, odřídíte to i s „béčkem“.

Je pro laika těžké dodávku řídit?

Ačkoliv se řízení dodávky jeví jako těžší (přeci jen má větší rozměry než osobní automobil), v praxi to zvládne téměř každý. Dodávka je sice široká, dlouhá a vysoká, ale na to si rychle zvyknete. Méně zkušení řidiči by však měli absolvovat alespoň pár kilometrů v místech s mírným provozem.

Ještě před tím, než usednete za volant dodávky či minibusu, nezapomeňte zkontrolovat nastavení bočních zrcátek. Budete-li přepravovat náklad, jen těžko uvidíte přes středové zrcátko – budete proto muset používat ta boční.

Mírné komplikace mohou nastat při couvání a odhadování vzdálenosti za vozidlem, ovšem i tyto „disciplíny“ si poměrně za krátko osvojíte. Nemáte-li žádné větší problémy s řízením osobního automobilu, dodávkové vozidlo vám vrásky na čele nepřidělá. Půjčení maxi dodávky vám naopak ušetří spoustu starostí a času.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.