Jak bezpečně přepravit lyže, snowboard a další zimní sportovní výbavu?

Zatímco někteří nadšenci do zimního sportování využívají služeb půjčoven ve skiareálech a půjčující lyže či snowboard až na místě, většina lidí cestuje na hory s vlastním sportovním vybavením. Pokud do druhé skupiny patříte i vy a nejste si jistí, jakým způsobem vyřešit přepravu, abyste si zbytečně neukrojili místo uvnitř vozu a zároveň zajistili adekvátní bezpečnost při jízdě, pořiďte si nosiče.

Sportovní výbavu můžete přepravovat různými způsoby, samozřejmě i uvnitř vozu – vždy byste ji však měli důkladně zafixovat, aby v případě autonehody nebo jen prudšího zabrzdění nezpůsobila vážná zranění někomu z posádky. Cestující by si měli uvědomit, že volně pohybující předměty mají při nárazu ohromnou energii. Jen při rychlosti 50 km za hodinu se hmotnost tělesa zvyšuje téměř dvacetinásobně. Automobil se přitom v rámci delšího cestování často pohybuje v podstatně vyšších rychlostech. Lyže, lyžáky, helma a další prvky, které jsou nedílnou součástí výbavy, pak představují vážné riziko. A například v Rakousku policie řidiče za volně ložené těžké či tvarem nebezpečné předměty pokutuje ve výši až 500 eur.

Rozhodnete-li se sportovní vybavení přepravovat ve vozidle, nezapomeňte ho řádně zajistit upevněním ke karoserii auta (ideálně ke k tomu určeným kotvicím bodům).

Riziko úrazu nezajištěným nákladem je možné zcela eliminovat. Stačí si pořídit nosiče lyží a snowboardů a přepravovat výbavu mimo kabinu vozu. Můžete zvolit některou ze tří možností:

  • střešní nosič,
  • střešní box,
  • nosič na tažné zařízení.

Každá z uvedených variant má svá pro i proti. Zatímco zadní nosiče lyží a snowboardů nabízí snadnou dostupnost, střešní nosič nezabraňuje výhledu ze zadního okna a neprodlužuje celkovou délku vozidla. Výhodou boxu je ochrana proti povětrnostním vlivům, mínusem omezenější kapacita.

Bez ohledu na typ nosiče snowboardů či lyží nikdy nepodceňujte úroveň zabezpečení (než šlápnete na plyn, přesvědčte se, že jste vše důkladně upevnili) a nepřekračujte maximální povolenou nosnost střechy automobilu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.