Jak funguje operativní leasing a v čem tkví jeho výhody?

Vozidlo na operativní leasing nemusíte koupit a vlastnit. Využíváte ho jen tak dlouho, jak vám to vyhovuje. Jaké jsou největší výhody moderního způsobu financování, který v posledních letech nabírá na popularitě i mimo podnikatelskou veřejnost?

Při koupi automobilu se nabízí několik možností financování. Pomineme-li platbu za hotové, můžete si vzít úvěr nebo sáhnout po leasingu. V rámci něj je nejrozšířenější finanční leasing. Za auto platíte měsíční splátky leasingové společnosti a po několika letech ho můžete za zbytkovou hodnotu odkoupit. Existuje ale i jiná forma leasingu, a to operativní leasing.

Klíčové výhody operativního leasingu

Při spotřebním úvěru nebo finančním leasingu musí o vozidlo starat a plnit zákonné povinnosti sám vlastník, tedy podnikatel nebo fyzická osoba. V rámci operativního leasingu je právním i ekonomickým vlastníkem leasingová společnost. Nájemce je pouze v pozici uživatele. Leasingová společnost je dokonce zapsána v evidenci vozidel jako majitel, to znamená, že je povinnou osobou z hlediska plnění daňových povinností. Uživatel vozu je díky tomu osvobozen od všech povinností, které vyplývají z vlastnictví vozidla a do účetnictví si dává pouze pronájem vozidla..

Zároveň si v rámci služeb navázaných na operativní leasing může dohodnout i pneuservis, opravy poruch nebo náhradní vozidlo. Leasingové společnosti jsou připraveny a specializují se i na to, aby spravovaly nejen jedno vozidlo, ale celý vozový park.

Operativní leasing se vyplatí i cenově, protože leasingové společnosti dávají objemové slevy – nakupují vozidla v lepší ceně a umí usmlouvat také výši pojistného a ceny služeb.

Na kolik vás může dlouhodobý pronájem vozu vyjít? Podívejte se na operativní leasing VW v rámci programu BARTH Operák.

V čem je rozdíl mezi klasickým a operativním leasingem?

V případě operativního leasingu se podnikatel nestane vlastníkem vozidla. Nic takového není uvedeno ve smlouvě, po uplynutí stanovené doby pronájmu musí auto vrátit zpět. Případný prodej vozidla je možné dohodnout až poté a je na libovůli leasingové společnosti, zda k tomu svolí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.