Jak skladovat pneumatiky v zimním období

Zima klepe na dveře a většina z nás již pravděpodobně vyměnila letní sadu pneumatik za zimní. Co je však nutné udělat před uložením k “zimnímu spánku”? A jak se vyhnout nebezpečí deformace v důsledku špatného skladování?

Čistota

Základem běžné údržby je nutnost po sezoně pneumatiky pořádně umýt. Nebojte se použít horkou vodu s dávkou jaru a kola i disky pořádně vydrbat. Nezapomeňte prohlédnout celou strukturu, zda nejsou někde například zaklíněné drobné kamínky a štěrk. Vše nechte následně řádně vysušit. Pokud vlastníte auto s náhonem na přední kola, vyplatí se vám tato kola označit například křídou. Při takovém nastavení se totiž právě přední pneumatiky opotřebovávají mnohem rychleji. Díky značení můžete tedy lépe využít potenciál všech vašich pneumatik, při jarním přezouvání vyměnit zadní za přední a nebo se vyhnout nežádoucí náhodné kombinaci obou pozic pneumatik z předcházející sezony.

Uložení

Pneumatiky vložte do čistých plastových pytlů. Vhodné místo pro uložení lze specifikovat jako suché a tmavé místo s nízkou teplotou okolo 10-15 stupňů. Dále by se v blízkosti neměla nacházet žádná chemie či látky, které by mohly narušit strukturu pneumatik. Pneumatikám nesvědčí ani přítomnost ozonu (zdrojem mohou být například elektromotory) nebo tepelný zdroj. Důležitá je také pozice uložení. Ne vždy platí, že položení jedné na druhou je nejlepší způsob. Pokud se jedná o variantu bez ráfků, je nejlepší umístit pneumatiky “na stojato” vedle sebe a čas od času s nimi pootočit. Pokud ukládáte pneumatiky s ráfky, je lépe skládat na sebe v horizontální poloze. Aby poměrně objemná kola nepřekážela při běžných činnostech, dobře vám poslouží kovová skříň s dostatečnou nosností polic pro tyto účely, případně jiný kovový nábytek. Obzvláště při vertikálním uspořádání není doporučeno ukládat pneumatiky přímo na podlahu.

Před samotným uložením ještě zkontrolujte tlak a případně kola dohustěte na běžnou hodnotu při provozu. Stejná kontrola by měla být provedena několikrát během zimy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.