Jak vybrat offroad pneumatiky pro vůz s pohonem 4×4?

Splnili jste si sen a pořídili si tak trochu jiný automobil, než na jaký jste byli doposud zvyklí? Pokud vám v garáži dřímá SUV nebo offroad s pohonem 4×4, pravděpodobně se nemůžete dočkat, až vyzkoušíte jeho limity. Ještě předtím se ale přesvědčte o stavu jedné z nejdůležitějších součástí. Nebudete náhodou potřebovat nové offroad pneumatiky? Jejich význam rozhodně nepodceňujte, tím spíše v případě automobilů, které jsou na rozdíl od běžných osobních aut určeny pro obtížnější terény. A my vám prozradíme, jak offroad pneumatiky vybrat.

Cena (ne)hraje roli

Pro majitele offroadů a SUV, kteří mají omezený rozpočet, máme dobrou zprávu. Nejdražší totiž neznamená nejlepší, takže i v segmentu cenově dostupných pneumatik seženete dostatečně kvalitní kousky. Rozdíly v ceně mohou dosahovat i několika tisíc korun za jedinou pneumatiku, proto se vyplatí věnovat výběru dostatek pozornosti. Věnujte pozornost jednotlivým parametrům pneumatik a srovnávejte. Zabere to sice dost času, ale ve finále ušetříte, aniž by to bylo na úkor kvality. Jinými slovy, kupte si nejlevnější pneumatiky s ohledem na poměr ceny / kvality.

Vašim vodítkem se mohou stát nezávislé testy renomovaných společností jako ADAC. Ty každoročně vydávají výsledky nezávislého srovnání a samozřejmě mezi nimi nechybí ani pneumatiky pro SUV a offroady.

Na co se při výběru offroad pneumatik zaměřit především?

Rozdělit jednotlivé parametry na více a méně důležité nelze. Podstatné je, pro jaké období a případně i na jaké účely pneu budete potřebovat.

Letní offroad pneumatiky by měly být dostatečně pevné a odolat případnému proražení, ke kterému může při jízdě těžším terénem dojít. Zároveň by měly mít dobrou přilnavost na suché a mokré vozovce, jakožto i na různých typech povrchů. Nezapomeňte si vybrat pneumatiky, které odpovídají hmotnosti vašeho vozidla!

Zimní offroad pneumatiky by měly být velmi dobře ovladatelné při jízdě na sněhu a ledu. Měly by také odolat působení soli a při nízkých teplotách zůstat dostatečně měkké.

Celoroční offroad pneumatiky vybírejte velmi pečlivě – musí mít ve všech ohledech co nejlepší vlastnosti, protože je budete používat po celý rok. Počítejte však s tím, že nikdy nebudou tak kvalitní jako letní/zimní pneumatiky. Budete-li mít na výběr, raději se přikloňte ke dvěma sadám pneumatik.

Foto: pixabay.com

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.