Jak vybrat tažné zařízení?

Tažná zařízení jsou neodmyslitelnou součástí užitkových a firemních vozidel, ovšem často nachází využití také v domácnosti. Pokud váš vůz “tažným“ nedisponuje, ale cítíte potřebu si ho pořídit, třeba vám přijde vhod následující manuál. Přečtěte si, jak vybrat tažné zařízení a nešlápnout přitom vedle.

Bez ohledu na typ musí být vybrané tažné zařízení v souladu se zákonnou homologací a nebýt v rozporu se záruční lhůtou vozidla (pokud se ně ně stále vztahuje). Proto byste si měli výběr konkrétního produktu dobře promyslet a vyhledat o něm veškeré potřebné informace.

Naučte se rozeznat druhy tažných zařízení

Tažná zařízení lze rozdělit do několika kategorií. Každý z typů má určité výhody i nevýhody.

Pevná tažná zařízení (neodnímatelná)

Tento typ tažného zařízení je vhodný pro vozy, které ho využívají často. Nemá žádný mechanismus pro rychlou demontáž – naopak je uzpůsobeno tak, aby bylo na vozidle trvale. Důvodem může být i ochrana vozu na parkovišti. Podstatné je, aby nezakrývalo SPZ a osvětlení vozu. Samozřejmostí je také řádná homologace.

Odnímatelná tažná zařízení

Chystáte-li se tažné zařízení používat jen nárazově – a nepřejete si je mít na vozidle trvale, pořiďte si odnímatelnou variantu. Odnímatelné čepy se vyrábí v různých provedeních:

  • automatické systémy (vertikální, nátlačné, sklopné),
  • poloautomatické systémy+
  • manuální systémy.

Odnímatelná tažná zařízení by měla být dle zákona v době nepoužívání demontována.

Co je dobré vědět?

Pokud vlastníte vozidlo s nulovou přípustnou hmotností, můžete tažné zařízení používat pouze pro nosiče kol.

Životnost tažného zařízení jde ruku v ruce s použitými materiály. Chcete-li, aby vám dlouho vydrželo a nezradilo vás v tu nejméně vhodnou chvíli, zbytečně na něm nešetřete a pořiďte si kvalitní systém. Poohlédnout se po něm můžete na tazne-rameder.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.