Jak vybrat výhodné havarijní pojištění pro starší vozy

Finger touch with car claim icons over the Network connection on car crash background, car accident for car insuranc claim concept.

Není už váš automobil zrovna mladík, ale přesto by vás jeho případná ztráta či poškození mrzela? Vybrat cenově výhodné havarijní pojištění staršího auta nebývá snadné. Podle čeho se orientovat a jakou konfiguraci pojistky zvolit?

Havarijní pojištění nepatří zrovna k nejlevnějším výdajům, proto si řada majitelů staršího auta dvakrát rozmyslí, než si ho sjedná. Problémem u staršího vozu je hlavně jeho klesající cena. V praxi to znamená, že v případě menších škod je havarijní pojištění k nezaplacení – díky němu můžete hodit za hlavu starosti s náklady na opravu poškozené kapoty či nárazníku. Horší je to v případě odcizení či totální škody na autě. V takové situaci totiž pojišťovna vyplatí aktuální cenu vozu, která je samozřejmě mnohem nižší než částka, za kterou jste automobil koupili.

Cena vozu totiž klesá hned po koupi. Pokles po třech letech užívání se pohybuje v průměru ve vyšších desítkách procent. Nejrychleji cena klesá v prvních třech letech. Poté se sice její pokles zpomalí, ale stejně se málokomu se chce platit horentní sumy za havarijní pojištění, které mu v případě totální škody nepokryje náklady na koupi nového vozu. Jak tedy sjednat kvalitní pojistnou ochranu a přitom příliš nepřeplatit na ceně?

Havarijní pojištění starších vozidel

Některé pojišťovny si už uvědomily, že ne každý řidič je milionář, který si může dovolit každý rok kupovat nové auto. Proto některé z nich navrhly speciální pojistné produkty přímo pro majitele starších vozů. Cenu havarijního pojištění lze ovlivnit směrem dolů díky tomu, že si řidič do své pojistky navolí pouze nejpravděpodobnější rizika. U starších aut není příliš racionální sjednat si komplexní pojistku, která vozidlo ochrání i před pádem meteoritu. Řidič by měl zvolit taková rizika, u kterých je vzhledem k jeho životnímu stylu nejvyšší šance výskytu.

Pokud například máte garáž s promyšleným zabezpečením, zvažte, zda je nutné utrácet peníze za pojištění auta proti krádeži. Rovněž se zamyslete nad tím, jaká je ve vaší lokalitě pravděpodobnost výskytu povodní a jiných živelných pohrom. Ceny za všechna nebo některá rizika si můžete k havarijnímu pojištění spočítat v nezávislé kalkulačce havarijního pojištění na Porovnej24.cz. Můžete tam zároveň porovnat ceny ještě většího množství pojišťoven s volbou vlastních typů připojištění vhodných právě pro váš vůz.

Připojištění k povinnému ručení

Přestože povinné ručení je primárně určeno ke krytí škod, které způsobíte ostatním účastníkům silničního provozu, různá připojištění mají šanci ochránit i váš vůz. Pro řadu řidičů představuje připojištění k povinnému ručení levnější způsob pojištění vlastního vozu, než klasické havarijní pojištění. V rámci připojištění k povinnému ručení lze váš automobil pojistit například pro riziko odcizení, živelné pohromy, vandalismu, srážky se zvěří a dalších užitečných rizik.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.