Kdy vyměnit pneumatiky?

Důvodů, proč navštívit autoservis se svým automiláčkem nebo navštívit pneuservis a zbavit se stávajících pneumatik a vyměnit je za nové, je více. Když si pořídíte nové nebo ojeté auto, nemůžete počítat s tím, že pneumatiky vydrží po celou dobu užívání auta. Pneumatiky, stejně jako auto, jsou spotřební věc, ovšem s mnohem kratší dobou životnosti. Když vám v pneuservisu při pravidelné prohlídce řeknou, je potřeba vyměnit staré za nové, jistě to neberte tak, že z vás chtějí vytáhnout peníze. Určitě nad výměnou nemávněte rukou, vždyť kvalitní a funkční pneu jsou důležitým bezpečnostním prvkem na vašem voze. Jsou to jediné, co vás spojuje s vozovkou a drží vás na ní. Navíc kvalitní, moderní a funkční pneu vám mohou zajistit pohodlnější jízdu a dokonce ušetřit palivo.

Kdy tedy uvažovat nad výměnou?

  • Stáří pneumatik: Jak poznáme, že pneumatika už má své za sebou a trpí stářím? Její povrch takříkajíc zpuchří, není tak přilnavý k povrchu, jako u nové pneumatiky. Přestává být funkční. Důležité jsou dva datumy. Datum výroby a datum první instalace na auto. Před montáží nebývají pneumatiky nahuštěné a záleží i na formě jejich uskladnění a to ovlivňuje jejich vlastnosti. Všeobecně se uvádí životnost pneumatik 10 let. Po uplynutí této doby ztrácí guma své jízdní schopnosti a vlastnosti. Pokud si koupím 3 roky staré pneumatiky, logicky jim zbývá maximálně 7 let životnosti za vhodných podmínek.
  • Ubývající vzorek: Hloubka dezénu neboli vzorku. Velmi hlídaný element na každé pneumatice. V našich podmínkách se u automobilů liší letní a zimní vzorek. Letní je minimálně 1,6 mm, zimní pak minimálně 4 mm. Opotřebení a sjetí pneumatiky je poměrně závislé na stylu a četnosti jízdy. Hloubka jde změřit speciálními měřáky a nebo také pouhým okem. Pokud už se nám vzorek ztrácí, je to už na pováženou a musíme pneu rychle vyměnit. Vždyť jde především o naši bezpečnost.
  • Mechanické poškození: Defekt a nebo jiná mechanická újma na pneumatice ji okamžitě vyřadí z provozu a je nutná oprava nebo výměna. Zalepení „díry“ je možné pouze dočasně a pouze při malém poškození. Rozhodně je lepší takovou pneumatiku, co nejdříve, nahradit novou. Nikdy nelepíme tu samou pneu 2x. Odborně a ochotně vám takovou „nemocnou“ pneumatiku vymění např v Opravně pneu Nelahozeves, kde se ochotně postarají o celého vašeho automiláčka.
  • Výměna druhé pneumatiky na stejné nápravě: Pokud musíme z různých důvodů, např zmiňovaný defekt, vyměnit jednu pneumatiku, je dobré vyměnit i druhou na stejné nápravě. Samozřejmě, pokud ta zdravá pneu má najeto pouze pár tisíc km a není tak opotřebená, měnit se nemusí. V případě velkého opotřebení rozhodně vyměňte obě, aby měly stejný vzorek a stejné jízdní vlastnosti.
  • Letní a zimní: Výměna, které se nevyhne žádný majitel auta, je jasná asi každému. Letní za zimní a zimní za letní. Zákonem platí, že mezi 1. listopadem a 31. březnem je zimní období, ale má i svá specifika, ve zkratce, když pojedu na hory a nebo napadne sníh na konci března nebo už v říjnu, je povinnost přezout na zimní. To dá rozum a už kvůli vlastní bezpečnosti je dobré se přizpůsobit okolním podmínkám. Čili minimálně 2x ročně se objednat do pneuservisu. Dejte si také pozor na případnou cestu do zahraničí, podmínky pro používání pneumatik tam mohou být odlišné od našich. Zimní pneu mívají na boku označení M+S (Mud + Snow, bláto a sníh). Toto označení může být uvedeno i na univerzálních neboli celoročních pneu.

Autoservis plus pneuservis

Ale jen kvůli pneumatikám a jejich výměně do pneuservisu nejezdíme. Občas je potřeba navštívit i autoservis. Všechno souvisí se vším a u auta to platí dvojnásob. Můžete mít kvalitní pneu, ale pokud nebude v pořádku podvozek, nebude to nikdy ono, a tak bychom mohli pokračovat hodně dlouho.

Auto je složitý stroj a musíme se o něj starat. Pravidelné každoroční prohlídky by měly být samozřejmostí. K lékaři také chodíme pravidelně a bereme to též jako samozřejmost . Pravidelnou prohlídkou lze předejít mnoha nesnázím a ušetřit spoustu peněz. Někdo je šikovný a zručný a hodně práce si na svém autě zastane sám. Ale někdo autům moc nerozumí, jen je každodenní uživatel. A nebo je potřeba odbornější servis. V tom případě je dobré navštívit autoservis. Velmi vstřícný přístup k zákazníkům má rodinný Pneuservis Nelahozeves, se službou SOS Nonstop 24/7, který poskytuje veškeré potřebné služby, pneuservis i autoservis.

Samozřejmě, na internetu najdeme spoustu užitečných rad. Ale někdy ani ty nestačí. Nebo stačí, ale nějak nám to prostě podle návodu nejde. Nemáme vhodné nářadí, prostředí nebo čas. Někdy se nám jenom něco nezdá. Auto vydává jiné zvuky, něco v něm klepe, chová se divně, může zlobit volant. V tomto případě je důležité neváhat a objednat se do autoservisu hned. S objednáním byste neměli váhat ani před pravidelnou výměnou pneu, protože před začátkem zimního období návštěvnost pneuservisů roste a je těžké sehnat volný termín.

Navštívit servis byste také měli před každou delší dovolenou, kdy budete používat své auto na cestování. Obzvláště před cestou do zahraničí je žádoucí, nechat si auto tzv proklepnout.

Návštěvou servisu rozhodně nic nepokazíte a investované peníze se vám několikrát vrátí a navíc budete mít jistotu, že je vaše auto bezpečné.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.