Letní, nebo univerzální pneumatiky? Víme, jaké vybrat

V segmentu pneumatik dnes odborníci, prodejci, ale i sami řidiči mluví především o letním nebo zimním obutí. Nabízí se ale ještě třetí možnost, kterou jsou univerzální pneumatiky. Ty jsou na tuzemském trhu také k mání. Podívejme se proto na jejich specifikace, stejně jako jejich výhody i nevýhody oproti letním modelům.

Proč si pořídit letní pneumatiky?

Výhody jsou jasné. Týkají se už samotné výroby, jelikož tento typ pneumatiky je zhotoven z tvrdší směsi. Ta lépe odolává vyšším teplotám, stejně jako potěší i fakt, že se letní pneumatiky při jízdě mnohem méně opotřebují. Dále však tvrdší směs nabízí také dezén speciálně tvarovaný tak, aby zabránil případnému aquaplaningu, což nemusí být při nenadálé letní bouřce ničím ojedinělým. Jejich charakteristika však počítá také s tím, že při jízdě vydávají minimální hluk – to se pozitivně projeví na kvalitě cestování.

Čím jsou charakteristické univerzální pneu?

Už ze samotného názvu jasně vyplývá, že nejsou určeny primárně jenom na letní období. Je možné je mít na svém voze i během zimy. Ostatně i proto je někdy nazýváme jako celosezónní pneumatiky. Podíváme-li se na jejich základní specifikaci, potom nemají tak tvrdou směs jako letní modely. To může vést k rychlejšímu opotřebení. Bezpečnost je však jistotou i u nich, a tak není problém zvládnout třeba případný aquaplaning také. Oproti letním však mají výhodu v tom, že jsou mnohem bezpečnější v zimě a v prvních jízdách na sněhu, stejně jako ve sněhové kaši.

Kdy které zvolit?

Nelze obecně říci, že by jedny byly špatné a druhé lepší. Pokud často jezdíte jak v létě, tak i v zimě, rozhodně byste měli mít k dispozici zimní i letní obutí. A to z hlediska:

  • Vaší bezpečnosti
  • Finanční stránky
  • Prvotřídních vlastností v konkrétním období

Pokud se však řadíte spíše ke svátečním řidičům, kteří při sněhové pokrývce raději nevyjedou a v létě jejich cesty netrvají déle než pár desítek minut, pak je volba jasná. V takovém případě můžeme doporučit pneu univerzální.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.