Najít solidní autobazar je kumšt. ČOI si na tuzemské prodejce posvítila, výsledky jsou zarážející

Češi se sice pořízení auta z bazaru nebrání, ale na bazaristy odjakživa pohlíží jako na podvodníky. V poslední dekádě, a to především díky možnostem moderních technologií, se pohled na prodejce ojetin poněkud upravil. Mnohé autobazary ojetých aut poskytují záruku, vozy prověřují a skutečně si dávají záležet na kvalitě služeb. Dělají dobře, protože se tím snadno odliší od konkurence, které na dobré jméně nezáleží.

Všechny autobazary nepodvádí, je jich ale menšina

Které pražské autobazary stojí za to navštívit? K nejlépe hodnoceným prodejcům patří například menší bazar AUTO-VYHYBKA s.r.o. Patří k zakládajícím členům Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR a razí vskutku proklientský přístup. Všechna auta důkladně prověřuje firmami CEBIA nebo CARDETECT a na vybrané vozy poskytuje až dvouletou záruku. Samozřejmostí jsou také kvalifikované poradenství, možnost zpětného leasingu bez poplatku a dalších praktických služeb, které mají na celkový obraz autobazaru pozitivní vliv.

Bazary jako AUTO-VYHYBKA jsou však spíše ojedinělé. Alespoň podle České obchodní inspekce, která v roce 2017 zkontrolovala 83 autobazarů. Inspektoři v 50 případech zjistili porušení zákona. Výsledek bohužel věrně reflektuje současný stav českého trhu s ojetými vozidly.

Mlžení ohledně skutečného stavu i stáčení tachometrů

K typickým nešvarům českých bazaristů patří klamání zákazníků nekalými obchodními praktikami (např. „zapomínají“ upozornit na závady či fakt, že jde o havarované vozidlo) a zatajení skutečného počtu předchozích majitelů. A bohužel se stále stáčí tachometry, často i o více než polovinu skutečných kilometrů.

Zdá se, že mnozí autobazaristé jsou zkrátka nepoučitelní. Inspektoři z ČOI trh nepřetržitě monitorují snad od nepaměti a prověřují prodejce ve stále stejných oblastech. Hamižnost a amorální jednání však zřejmě z oboru prodeje ojetých vozů nikdy zcela nevymizí. Což je dobrá zpráva pro prověřené bazary – alespoň nebudou mít nouzi o zákazníky.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.