Víte, jakou autobaterii potřebuje váš vůz?

Nic nevydrží věčně, což platí i o autobateriích. Většinou vypoví službu ve chvíli, kdy se to vůbec nehodí. Specializovaní prodejci naštěstí reagují obratem a skladové zásoby posílají ihned. Otázkou je, zda víte, jaký typ autobaterie potřebujete. Budete-li se řídit následujícím průvodcem, nemůžete se splést.

Rozměry

K základním parametrům, které hrají při výběru autobaterie podle typu auta roli, patří její rozměry. Jde o to, že každý vůz má pro autobaterii omezený prostor, a proto byste měli tu stávající změřit. Výrobci se naštěstí řídí dle standardizovaných rozměrů a platí pravidlo přímé úměry – autobaterie s vyšší kapacitou jsou větší. Některá vozidla navíc disponují „rezervním“ prostorem a lze do nich umístit i o něco silnější autobaterii.

Napětí

Dalším parametrem je napětí. S tím nebudete mít problém, protože drtivá většina moderních automobilů potřebuje autobaterie s napětím 12 V. Slabší 6 V autobaterie jsou určeny pro stará auta, jako jsou například Trabant či některé vozy z kategorie veteránů. V kamionech se používají dvě autobaterie o celkovém napětí 24 V. Měly by se však vždy měnit obě baterie současně, jinak je pravděpodobné, že kvůli rozdílnému vnitřnímu odporu dojde k poškození nové i staré autobaterie.

Kapacita a startovací proud

Výrobci obvykle udávají kapacitu autobaterií v Ah. Kapacitu stávající baterie vyčtete z informací uvedených na výrobním štítku. Běžná (dostačující) kapacita autobaterií určených pro osobní vozy je 65 Ah. Pro vozidla s dieselovými motory jsou vhodné autobaterie s kapacitou 70 Ah a vyšší. Vyberete-li si autobaterii s příliš nízkou kapacitou, moc dlouho vám nevydrží.

Co se týče startovacího proudu, pro benzínové motory jsou vhodné autobaterie se startovacím proudem do 550 A. Pro náročnější dieselové motory pak varianty se startovacím proudem nad 600 A.

Polarita a velikost pólu

Při výběru autobaterie byste měli hledět také na správnou polaritu. Pro většinu automobilů pro evropský trh jsou určeny modely s pravou polaritou. Autobaterie s levou polaritou jsou časté u asijských vozů.

Velikost pólu je standardizovaná a pro evropská vozidla se označuje jako č. 1. Asijské vozy mohou mít pól výrazně užší a potřebují velikost č. 3.

Nakupujte tam, kde vám poradí

Stále si nevíte rady a bojíte se, že si objednáte špatný typ? U specializovaného prodejce se vám nic takového nestane. Dobrou volbou je například nekvinda-obchod.cz, kde vám doporučí autobaterie podle typu auta.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.