Zimní clona chladiče: K čemu slouží a proč byste si ji měli pořídit?

Jakmile dorazí zima, mnoho automobilů změní tvář. Respektive masku, na které se objeví tzv. zimní clona. Pamětníci si se slzou v oku vzpomenou, jak se namísto moderních clon dávaly za masky kusy kartonu, ti méně zkušené nechápou, k čemu je tento prvek dobrý. Má pouze estetický efekt, nebo praktický význam? Odpověď najdete v tomto článku.

Zimní clona není nic jiného než propracovanější způsob krytí chladiče. Vyplatí se vám především z ekonomického hlediska, protože výrobcem deklarovaná měřená průměrná spotřeba platí pouze v případě motoru zahřátého na provozní teplotu. Logicky je proto žádoucí, aby se motor na požadovanou teplotu zahřál co nejrychleji, jenomže kvůli chladnějšímu počasí se tato doba výrazně prodlužuje. Motor je navíc neustále ochlazován chladným proudícím vzduchem, což nižší spotřebě rozhodně nenahrává.

Zimní clony do masky zamezují, aby se k chladiči dostal studený proudící vzduch, takže nedochází k nadměrnému ochlazování chladící kapaliny. Další výhodou je minimalizace úniku teplého vzduchu z prostoru od kapotou.

Kvalitní zimní clona chladiče je navržena tak, aby motoru urychlila dosažení provozní teploty a zkrátila čas, po který automobil spotřebuje více paliva, než jaká je průměrná hodnota udaná výrobcem.

Další výhoda zimní clony do masky spočívá v lepším komfortu při jízdě. Díky tomu, že se motor dříve zahřeje, začne vozidlo dříve topit. Zkrácení doby náběhu topení je pro spoustu motoristů podstatným důvodem, proč si clonu pořídit.

A aby nebylo výhod montáže zimní clony málo, pomůže vám udržet motorový prostor čistší, protože zamezuje vniku nečistot. Tato vlastnost je žádoucí především s ohledem na agresivní posypovou sůl, která namáhá hliníkové a kovové části motoru.

Zimní clony do masky seženete například u specializovaného prodejce autodoplňků dovozu.cz, který nabízí i mnohé další praktické příslušenství. Mimo jiné i gumové vany do kufru.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.