Zklamání: Plně autonomní automobily možná na běžných silnicích nikdy nebudou

Nemůžete se dočkat, až si jednoho dne pořídíte plně autonomní vozidlo? Tedy automobil, který vás stoprocentně zastoupí za volantem a vy se budete moct kochat pohledem na krajinu z pozici spolujezdce, zatímco kontrolu nad řízením zcela převezme umělá inteligence? Možná se nikdy nedočkáte. Automobilky sice technologie plně autopilotní jízdy intenzivně testují, ale zatím nejsou zcela vyladěny. Roli navíc hrají i regulace, podle kterých by měl být v krizové situaci odpovědný člověk.

Díky moderním systémům automobilům nedělá problém identifikovat vodorovné či svislé dopravní značky. Mohou však nastat různé situace, se kterými si současné technologie neporadí.

Jednou z automobilek testujících automobily schopné samostatné jízdy je i BMW. Podle speciálního reprezentanta Iana Robersona se však plně autonomní vozy bez volantů a pedálů na silnicích nikdy neobjeví. Některé modely německé značky přitom zvládají jízdu ve stopách vozidla před sebou a navádění pomocí vodorovné dopravní značky (čáry na silnici).

Roberson si myslí, že zákonodárci autonomní řízení do značné míry omezí. Stanoví se limity, přes které automobilky nepůjdou. Uvedl, že podle něj bude za krizová rozhodnutí odpovědný člověk. Automobily si zřejmě nikdy nebudou vybírat, zda raději ohrozí posádku, nebo chodce.

Odpověď na otázku, jak by se mělo auto v takové situaci rozhodnout, je přitom jednoduchá. Nikdo by nechtěl automobil, který ho může vystavit potenciálnímu riziku, jen aby zachránil život někoho jiného.

Ačkoliv se BMW neprofiluje jako automobilka, pro kterou je výroba autonomních vozů prioritou, má spoustu zkušeností. Její prototypy denně nasbírají desítky terabytů dat. Podle Robertsona bude výrobce spokojen až ve chvíli, kdy vývojář nebude muset zasahovat do řízení. Momentálně jde o průměrně tři případy na tisíc kilometrů. BMW chce být perfektní a potřebu lidského faktoru zcela eliminovat. Nezbývá než doufat, že se to podaří co nejdříve.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.