Hydraulický náhon 4×4 pro malá a levná vozidla

Když se chce, jde to i levně, což nedávno potvrdila francouzská společnost Poclain Hydraulics, která vyvinula levný náhon na všechna čtyři kola. Je konstruován tak, aby jej bylo možné namontovat na jakýkoliv typ vozu s předním náhonem. O pohon těch zadních se postará právě hydraulika. Náhod je primárně určen pro menší a levnější vozidla a jediným omezením je funkčnost v nižších rychlostech.

Dle expertů z Poclain Hydraulics je jejich náhon výrazně jednodušší, lehčí a levnější než jakékoliv jiné konkurenční řešení, které je momentálně k dispozici. Podle všeho by se v budoucnu mohlo objevit více levných a menších čtyřkolek, pro které by jiné řešení bylo příliš nákladné.

Hydraulický systém byl předveden na akci Michellin Challenge Bibendum, která se konala v Chengdu (Čína). Momentálně se stále pracuje na vývoji a úpravách pro komerční produkci. Na trh se zřejmě dostane v roce 2017, a to rovnou ve vozech jedné známé světové automobilky.

Systém samotný revoluční není a v podstatě již existuje a dodává se do užitkových vozů. Rozdíl spočívá v možnosti instalace pro menší a levnější automobily. Systém od Poclain bude kompaktní a méně výkonný – tedy jako stvořený pro malé a jednoduché vozy. Pracuje na stejném principu jako již vymyšlené systémy a skládá se ze tří hlavních částí:

Všechny komponenty jsou relativně malé – hadičky hydraulického rozvodu lze vést kdekoliv, místo pro pumpu se najde někde v motorovém prostoru a motory se instalují přímo ke kolům.

V praxi funguje hydraulika následujícím způsobem – bude-li zapotřebí pohon všech kol, dojde k automatickému spuštění systému. Pumpa nažene kapalinu do motorů a cirkulující médium zajistí pohon kol. Systém půjde zapnout manuálně i automaticky.

Levný pohon všech kol je určen pro rozvojové trhy, kde se řidiči často setkávají s obtížnými podmínkami na silnici. Předpokládá se, že se bude vyrábět v Číně a Indii, tedy v zemích, kde se bude nejvíce prodávat.

Tip k tématu: Opravujete hydraulický okruh a potřebujete kvalitní hadice, rychlospojky? Koupíte je zde.

Foto: Poclain Hydraulics

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.