Fenomén jménem spolujízda. Je výhodná pro řidiče i pasažéry!

Je ekonomická i ekologická, výhodná pro majitele motorových vozidel i pro spolujezdce, a navíc může být i zábavná. Řeč je o spolujízdě, jejíž popularita v posledních letech strmě roste. Oddávají se jí především mladší ročníky, ale věková hranice samozřejmě stanovena není. Co byste o společném cestování měli vědět, než se ho rozhodnete vyzkoušet?

Moderní forma autostopu

Spolujízda je v podstatě autostop. Rozdíl oproti klasickému mávání rukou na projíždějící auta je v tom, že společné cestování probíhá po předchozí domluvě přes internet. Stačí se zaregistrovat na některý ze zprostředkovatelských portálů (např. autemdoprace.cz – je zdarma) a v případě potřeby kontaktovat někoho, kdo má v autě volno. Případně se nabídnout jako řidič.

Novodobá spolujízda se k nám dostala ze zahraničí. Značné oblibě se těší především v západoevropských státech a v USA. Řidiče motivují k registraci vidina úsporné jízdy, ale také fakt, že nemusí trávit dlouhé kilometry o samotě. Společně s dalšími lidmi cesta ubíhá rychleji a příjemněji. Nouze není ani o humorné momenty a zajímavé rozhovory. Někdy dokonce vznikají nová přátelství.

Důvody, proč spolujízdu milují lidé bez vlastního automobilu, jsou zjevné. Autem je to mnohem pohodlnější než autobusem a vzhledem k dnešním cenám jízdního i levnější. Nemusí čekat na zastávce za špatného počasí a stejně jako u řidičů – také spolujezdci nedají dopustit na sociální aspekt.

Spolujízda je o důvěře, bezpečnost však nepodceňujte

Zatímco autostop se v dnešní době netěší dobré pověsti, spolujízda je naopak pokládána za velmi bezpečnou, a to především díky předchozímu kontaktu. Autostop je mnohem anonymnější, a proto i riskantnější. Přesto je vhodné na bezpečnost nezapomínat a dodržovat základní pravidla. K srdci by si je měly vzít zejména ženy.

Pamatujte si, že když se s někým rozhodnete pro společné cestování, můžete dotyčného vyzvat, aby se vám prokázal osobními doklady. Žádný zákon mu pochopitelně nenařizuje, aby to udělal – ale pokud jde o solidního člověka, nemá jediný důvod tak neučinit.

Ať už stojíte na straně řidiče, nebo spolujezdce, můžete si protistranu prověřit i předem. Zadejte si jeho e-mail či telefonní číslo do vyhledávače. Třeba se o něm dozvíte zajímavé informace.

Hodnotným ukazatelem jsou i recenze uživatelů, kteří již s dotyčnou osobou jízdu sdíleli. Většina zprostředkovatelských portálů umožňuje uživatelům udělovat hodnocení – můžete se podle nich řídit.

Co se týče rizika nehody, spolujízda není nebezpečnější než jízda s řidičem z povolání. Na řidiče, který nedodržuje základní zásady bezpečné jízdy, můžete narazit i v řadách profesionálů. O stylu jízdy řidiče nabízejícího společné cestování si navíc můžete předem přečíst. Pokud přesto narazíte na někoho, kdo se za volantem chová jako šílenec, požádejte ho, ať zastaví a raději pokračujte v cestě jinak.

Pozitivní zkušenosti převládají

Ačkoliv v České republice není spolujízda rozšířená tak jako v jiných zahraničních zemích, komunita se průběžně rozšiřuje a společnému cestování přichází na chuť čím dál více lidí. A bez ohledu na to, zda je k tomu to specifickému způsobu dopravy přiměla finanční úspora, ekologický charakter, touha zažít něco nového, případně kombinace více důvodů, zkušenosti jsou většinou pozitivní.

Co dodat na závěr? Snad jen to, že vše je o lidech a domluvě. Ať už z pozice řidiče, nebo spolujezdce – měli byste si předem ujasnit požadavky a informovat druhou stranu o podmínkách. Spolujezdec by se měl zmínit například o tom, že s sebou bude mít i psího mazlíka nebo větší náklad. Řidič zase upozornit na fakt, že se v jeho voze nekouří apod. Jedině tak si spolujízdu užijete a předejdete zbytečným nepříjemnostem.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.