Jak vybrat střešní box (autobox) a proč vsadit na značku Thule?

Chystáte se na dovolenou a potřebujete další prostor pro zavazadla, případně lyže, snowboard nebo jiné sportovní pomůcky? Vše, co se nevejde do kufru vozidla, můžete umístit do střešního boxu neboli autoboxu. Jde o příslušenství, které se v případě častějšího cestování rozhodně vyplatí zakoupit. Ti z vás, kteří jej využijí jen sporadicky, pravděpodobně raději zamíří do půjčovny. A my vám v následujících řádcích prozradíme, jak správně vybrat střešní box a jaké faktory vzít při nákupu v potaz.

Velikost střešního boxu

K tomu, abyste mohli autobox nainstalovat na vozidlo, budete potřebovat střešní nosič s roztečí příčníků min. 50 cm. Dalším předpokladem je dostatečná nosnost střechy, nicméně tomuto požadavku většina běžných automobilů vyhovuje.

V žádném případě si nevybírejte střešní box, který by svými rozměry přesahoval rozměr střechy auta, a to z jakékoliv strany. Bude-li box přesahovat na zadní straně vozu, omezí manipulaci s pátými dveřmi. Autoboxy přesahující střechu na v přední části vozidla zase omezují výhled řidiče, což je nepříjemné například na křižovatce, kdy musíte sledovat semafory.

Někteří prodejci udávají velikost střešních boxů s vnějšími rozměry – ty vnitřní jsou v praxi o několik (cca 8 – 10 cm) centimetrů menší.

Vyberte si střešní box, který je dobře zabezpečený

Střešní autoboxy mívají různé systémy otevírání. Některé se otevírají zezadu a mají pouze jediný zámek. Boxy otevírané ze strany mají více samostatných zámků, nebo ještě lépe – jeden centrální zámek s několikabodovou fixací. Centrálním zámkem zamknete box na několika místech pomocí jediného otočení. Toto řešení je nejbezpečnější a zamezí otočení klíčem v momentě, kdy je víko nedokonale uzavřen.

Typ otevírání autoboxu

Autoboxy jsou vybaveny vzpěrami, které umožňují pohodlné otevírání. Může se jednat o mechanické a plynové vzpěry. Spolehlivější a bezporuchové jsou mechanické systémy, které vás nenechají na holičkách ani při extrémně nízkých teplotách.

Tip: Víte, jak rychle můžete jezdit se střešním boxem?

Kvalitní, bezpečně upevněné a uzamčené boxy umožňují bezproblémové cestování rychlostí kolem 160 km/h (umožňují-li to silniční předpisy). Přesto se vždy informujte u prodejce a dbejte pokynů stanovených výrobcem.

Střešní nosiče Thule – jednička ve svém oboru

Nabídka střešních boxů je široká, ale zdaleka ne všechny výrobky odpovídají vysokým nárokům řidičů. Nechcete-li šlápnout vedle, vsaďte na značku Thule, která mí více než sedmdesátiletou tradici. Švédský výrobce klade důraz na špičkové zpracování, bezpečnost a design. Výsledkem jsou prvotřídní nosiče a boxy, které od konkurence rozeznáte na první pohled.

Milovníci zimních sportů ocení praktické nosiče na lyže a snowboardy, které nabízí možnost vysunutí mimo střechu. Manipulace je velmi snadná a nestane se vám, že ušpiníte bok vozidla. Tuto vychytávku najdete u dražších modelů, nicméně se nedá říct, že by levnější varianty nestály za to. Některé nosiče hravě unesou i šest párů lyží nebo čtyři snowboardy (model Thule 739 Xtender).

Co se týče střešních boxů, ty Thule vyrábí v kratších i dlouhých variantách. Nechybí přitom ani populární látkové střešní boxy, které jsou jako stvořené pro převážení batohů, stanů, spacích pytlů a dalších zavazadel. Montáž usnadňuje systém Easy-Snap. Za zmínku stojí dokonalá ochrana zavazadel (utěsněný zip, svařované švy) a perfektní skladovatelnost.

V nabídce nechybí ani nosiče na vybavení pro vodní sporty (nosiče na kajak, surf…) či nosiče na kola. V souvislosti s koly jde o tři varianty nosičů, které se krom střechy upevňují i na páté dveře a tažné zařízení.

Střešní nosiče Thule od oficiálního partnera

Nevíte-li si s výběrem střešního nosiče či boxu rady, neváhejte se zeptat odborníků ze specializovaného e-shopu prodejnath.cz. Oficiální partner švédského výrobce nabízí kompletní portfolio produktů za skvělé ceny a ochotně vám s nákupem pomůže. A pak jen stačí vyrazit na cesty…

You may also like...

1 Response

  1. TT napsal:

    Thule je klasika, ale možná trochu přeceňovaná. Mám Cruz Easy a jsem naprosto spokojenej http://www.tazne.cz/stresni-boxy-c6278/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.