Kupujete ojeté auto? Dejte si pozor na nákup bouraných kusů

Dealer New Cars Stock. Colorful Brand New Compact Vehicles For Sale Awaiting on the Dealer Parking Lot. Car Market Business Concept.

Majitelé některých autobazarů jsou profíci přes maskování. Jsou schopni bourané auto natolik přetvořit, že vypadá, jako by nikdy autonehodu nemělo. Ovšem nákup bouraného vozu představuje velké riziko pro vaši bezpečnost. Běžný automobil je konstruován tak, aby v případě srážky ochránil své pasažéry. Bourané auto je mnohem křehčí a jeho pasažéři mají při nehodě mnohem nižší šanci, že přežijí. . Ptáte se tedy, jak poznat bourané auto? Nebývá to snadné, ale náš článek vám napoví.

Samozřejmě je nutné rozlišovat závažnost bouračky. Téměř každý řidič někdy zažil nějaké povrchové ťuknutí, které nemá na bezpečnost vozu žádný vliv. Problémem jsou rozsáhlé bouračky, které narušily strukturu vozu. V extrémních případech bývá vůz složen ze dvou bouraných automobilů a profesionálně zalakován, tudíž člověk na první pohled nic nepozná. Jízda v takovém voze je riskantní. Co vám pomůže bourané auto poznat?

Spáry různých šířek

Viditelně nesourodé spáry mezi jednotlivými díly karoserie mohou být podezřelé. Zvláště škvíra mezi předními a zadními dveřmi by se neměla rozšiřovat ani zužovat. Dalším vodítkem může být spára mezi kapotou a blatníkem, která by měla mít na obou stranách automobilu stejnou šířku.

Přelakovaný vůz

Přelakované auto poznáte tak, že lak je nesourodý, na různých místech má jiný barevný odstín či odlišný lesk. Pro přelakování automobilu existují nejrůznější důvody, například zakrytí škrábanců po autonehodě. Nejde házet všechny prodejce ojetých aut do jednoho pytle, někdy může být důvodem přelakování vandalismus či jiné povrchové poškození. Pokud si nerovnoměrného laku všimnete, zeptejte se majitele bazaru na důvod.

Asymetrické světlomety

Po autonehodě bývá pro opraváře těžké nasadit zpět přední světla tak, jak byla předtím. Originální světla by totiž měla být umístěna stejnoměrně. Nezaškodí si přeměřit, zda pravý světlomet má stejnou vzdálenost od blatníku, směrovky i nárazníku jako levý světlomet.

Nesourodý povrch auta

Pokud bylo auto v minulosti pochroumáno bouračkou, jeho majitel jej zřejmě opravil pomocí tmelení. Při prohlídce si přejeďte rukou po kapotě a dveřích, zda neucítíte nerovnosti na povrchu. Toto je další snadný způsob, jak poznat bourané auto.

Kontrola airbagu

Důkazem o nehodě může být i absence airbagu. Mnozí majitelé autobazarů se neobtěžují s nákupem nového, protože absence tohoto prvku není při prohlídce vozu na první pohled poznat. To, že airbag chybí, můžete poznat díky zmáčknutí středu volantu – pokud je na omak měkký, s největší pravděpodobností airbag chybí. Nebo podle toho, že jeho kontrolka nesvítí či zhasíná asymetricky v relaci s jinými kontrolkami.

Pokud vše dobře dopadlo, vůz žádné znaky po bouračce nemá a vy se chystáte k jeho nákupu, nezapomeňte na povinné ručení. To si můžete sjednat už do pár minut online za nejvýhodnější cenu na trhu díky nezávislým internetovým srovnávačům jako Klik.cz a zelenou kartu dostat e-mailem.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.