Ideální auto pro Čecha? Zájem je zejména o menší SUV

Českou modlou je dlouhodobě označována Škoda Octavia a pravdou je, že se skutečně jedná o jedno z nejrozšířenějších aut na českých silnicích. Přesto – oku pozorného pozorovatele nemohlo uniknout, že se v posledních letech znásobil podíl sportovně užitkových vozidel neboli SUV. Za posledních 10 let se jejich počet dokonce ztrojnásobil, což popularitu robustnějších vozů na vyšším podvozku jenom potvrzuje. Typický zájemce patří do věkové skupiny 40+, o menší modely jeví zájem především ženy.

Proč je o SUV takový zájem?

Důvody jsou zřejmé na první pohled. Majitelům SUV nejde o to, mít nejrychlejší auto na silnici, spíše vyzdvihují pocit bezpečí daný vyšší světlou výškou auta, lepší výhled i komfort při nastupování a vystupování. Mnozí pak nedají dopustit na průchodnost lehčím terénem. V případě některých modelů jde také o určitou prestiž.

V současné době je počet SUV podstatně větší než v roce 2010, kdy podíl nově registrovaných vozů nedosahoval ani desetiny z celku. Momentálně patří do kategorie SUV každý třetí nově registrovaný automobil.

Které modely se prodávají nejvíce?

Žebříčku vévodí středně velká SUV, mezi kterými kralují Dacia Duster, Škoda Karoq, Volkswagen Tiguan či Hyundai Tucson. Na popularitě nabírá také segment menších crossoverů typu Škoda Kamiq, Renault Captur a Peugeot 2008.

Zároveň lze vysledovat rostoucí podíl vozů s benzinovým motorem. Zatímco ještě před pěti lety bylo zastoupení benzinových a naftových agregátů téměř totožné, nyní připadají na benzín zhruba dvě třetiny. Na statistice se projevuje trend prodeje menších SUV, pod jejichž kapotou převládají benzinové agregáty s menším objemem, a přesto dostatečným výkonem od 90-110 kW.

A jakým autem jezdíte vy? Plánujete nákup SUV, nebo máte našetřeno na exkluzivní motocykl?

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem pro muže.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.