Jak jezdit s turbem aneb Jsou věci, které se nedělají!

172343326

Trendem moderního automobilismu je downsizing. Motory s menším objemem mají spoustu odpůrců i příznivců, jejich výhody a nevýhody však řešit nebudeme. Co nás zajímá, je turbodmychadlo – konstrukční prvek, který byl v minulých dekádách doménou spíše dieselových motorů. V moderních agregátech má své opodstatnění. Mají díky němu vyšší výkon a točivý moment, nižší spotřebu a lepší výsledky emisí, o ty jde především. Výměna poškozeného turbodmychadla bohužel nepatří k levným záležitostem, a tak není od věci zopakovat základní pravidla správného způsobu jízdy.

Chcete-li prodloužit životnost svého turba, dodržujte následující:

Dochlazujte motor

Vypnete-li okamžitě motor po delší nebo rychlejší jízdě, ochráníte ho před poškozením následkem vysokých teplot (při jízdě ho chladí olej). Stačí 2-3 minuty po zastavení, případně alespoň – je-li to možné – posledních pár set metrů „doplachtěte“ volnějším tempem na neutrál.

Nezatěžujte motor za studena

Máte ve zvyku jezdit s těžkou nohou ihned poté, co otočíte klíčkem v zapalování? Odnaučte se to a naopak motor bezprostředně po startu příliš nezatěžujte. Turbodmychadlo potřebuje, aby se olej zahřál na optimální teplotu, což logicky chvíli trvá.

Pozor na podtáčení

Delší životnost turbu zajistíte tím, že si budete hlídat otáčky. Majitelé vozů s automatem mohou být relativně v klidu, neboť si jejich vůz sám podřadí. V případě podtáčení motoru s manuálem může brzy dojít k nejhoršímu.

Vyhýbejte se nekvalitnímu palivu

Kvalitní palivo by měli tankovat všichni motoristé. Pro majitele vozů s turbomotory to platí dvojnásob, protože u benzínu s vyšším oktanovým číslem hrozí menší riziko tzv. detonačního hoření.

Co si počít, když se turbo „odporoučí“?

Nové turbo je drahé, mnohem levnější je repas turba. Poohlédněte se po někom, kdo garantuje kvalitu a zároveň má náhradní díly skladem.

Opravy turbodmychadel (většinou) na počkání provádí specialisté z TURBÍNY CZ s.r.o. Nové turbo může být vaše do 24 hodin. Anebo hned, pokud máte cestu kolem některého z mnoha výdejních skladů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.