Obytné auto vs. karavan: Čím vyrazit na cesty?

Přestala vás bavit klasická dovolená a napadlo vás, že si pořídíte karavan nebo obytné auto? Ano, to je dost zásadní otázka. Měl by to být přívěs, nebo obytný vůz? V čem tkví největší rozdíly a proč jsou obytné vozy z praktického hlediska v mnoha ohledech lepší? Pokusíme se vyřešit vaše dilema a prozradíme vám všechny podstatné informace.

Obecně nelze konstatovat, jestli jsou obytné vozy lepší než karavany. Obojí totiž nabízí specifické výhody. V případě přívěsu jde především o výrazně nižší pořizovací cenu, která se obvykle pohybuje někde na jedné třetině ceny obytného auta. Finance bývají často rozhodující, nicméně máte-li k dispozici dostatek peněz na pořízení „obytňáku“, nesnažte se své rozhodnutí uspěchat.

Tip: Skvělou volbou je špičkově vybavené obytné auto Bürstner!

obytne-auto-burstner

Obytné vozy sice nenabízí tolik místa jako karavany, ale na druhou stranu jde o jeden kompaktní celek, se kterým se výrazně lépe manipuluje. Jsou vhodné i pro méně zkušené řidiče, což se o řízení vozu s přívěsem říct nedá. Naopak se připravte na zapeklité situace v těsných uličkách, kde se nebudete moct vytočit. Pravděpodobně se během delší jízdy nevystřídáte s partnerkou, pro kterou bude řízení cca 12 metrů dlouhé soupravy noční můrou.

V těchto ohledech je obytné auto bezkonkurenční. Vystačíte si s řidičským průkazem pro skupinu B, kdežto v případě přívěsu hrozí, že v některých zahraničních státech s maximální hmotností 3,5 t neobstojíte a pouhým „béčkem“ neobstojíte.

A konečně i požadavek na silnější osobní vůz. Pořídíte-li si přívěs, nepočítejte s tím, že ho utáhnete na dýchavičném tříválci o objemu 1.2 l. Budete-li nuceni obměnit vozový park, pak se vám pořízení karavanu prodraží.

Nemůžete se rozhodnout? Zamiřte do půjčovny obytných aut!

Vůbec nejlepším řešením je půjčovna obytných aut, díky které si na vlastní kůži karavaning vyzkoušíte a budete se moct objektivně rozhodnout, zda se ve vašem případě investice do obytného auta či karavanu vyplatí. Kdo ví, možná nakonec zůstanete u pravidelného zapůjčování a nebudete se muset starat o pravidelný servis a další otravné záležitosti.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.