Přehledně: Jak správně vybrat motorový olej?

Pravidelná a včasná výměna motorového oleje je pro udržení životnosti motoru zcela zásadní. Celá řada motoristů ale při výběru tápe a neví si s výběrem vhodného oleje rady. Někteří se nechají strhnout „doporučením“ ve smyslu „lepší olej motoru nemůže ublížit“. Ani to ale není tak úplně pravda. Připravili jsme pro vás soubor základních tipů, které vám při výběru motorového oleje přijdou vhod. Vezměte si je k srdci, chcete přece pro vašeho miláčka na čtyřech kolech to nejlepší!

Výrobce má vždycky pravdu

Nechcete-li šlápnout vedle, vždy se řiďte pokyny výrobce daného vozidla a používejte pouze kvalitní motorové oleje, které odpovídají jím určeným specifikacím. Především jde o specifikace ACEA a API, které určují výkonnostní třídu. Na základě těchto hodnot poznáte, zda výrobek odpovídá požadavkům vašeho motoru.

Neméně důležitá je také klasifikace SAE, která souvisí s viskozitou.

Pozor, označení výkonnostní třídy je důležitější než cokoliv jiného. Dokonce i než značka výrobce oleje. Nalijete-li do motoru auta olej od neznámého výrobce, který však odpovídá výkonnostní třídě, rozhodně nedojde k poškození. Prvotřídní olej od renomovaného výrobce, který výkonnostní třídě neodpovídá, může motor poslat od (ne)zaslouženého důchodu.

Jak měnit a dolévat motorový olej?

Nový olej by měl vyhovovat specifikaci výrobce. Většina mechaniků nedoporučuje přechod z horšího oleje na lepší – mohlo by dojít k ucpání mazacích kanálků uvolněnými úsadami. Moderní oleje sice úsady téměř netvoří, ale riziko přesto existuje.

Pokud však přeci jen chcete přejít na lepší typ oleje, je vhodné provést výplach motoru pomocí speciální chemie. Ta se přidá do starého oleje a po určité době se vypustí. Až poté se do motoru dolije nový olej.

Co se týče dolévání (např. v případě úbytku), vždy dolévejte produkty stejné značky a viskozity. Důvodem budiž skutečnost, že jednotliví výrobci používají různé přísady. Promíchání dvou různých olejů by nemuselo motoru prospět.

Máte jasno a víte, jak olej potřebuje právě váš automobil? Pokud přesto váháte, zadejte specifikaci svého vozu do některého z tzv. mazacích plánů výrobců olejů. Jedná se o databáze všech značek a modelů, jež slouží právě k účelu přiřazení vhodného motorového oleje ke konkrétnímu vozu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.