Test letních pneumatik 2016: ADAC provedl srovnání pro rozměr 225/45 R 17 Y

Krutovláda zimy je u konce a i vy se možná nemůžete dočkat, až vyměníte zimní obutí za letní pneumatiky. No a pokud vás čeká nákup nových pneu, mělo by vás zajímat porovnání nejnovějších modelů. Srovnání je na internetu značné množství, ale největší vypovídající hodnotu mají výsledky testů ADAC – největší motoristické asociace s téměř 19 miliony členů. V následujících řádcích se dočtete zásadní informace, které vyplynuly z posledního srovnání pro rozměry 225/45 R 17. Podotýkáme, že právě testy pneumatik pod taktovkou ADAC se těší velké prestiži i u odborné veřejnosti. Test letních pneumatik 2016 proto neberte na lehkou váhu!

Jak testy pneumatik probíhaly?

ADAC má ve zvyku velmi důkladné testování. Zkoumají se vlastnosti dezénů, a to na několika úrovních. První fáze se nese v duchu zkoušek na mokru a suchu, poté následuje měření spotřeby paliva, hlučnosti a opotřebení. Zdaleka největší rozdíly však panovaly právě mezi texty na mokré a suché vozovce. ADAC klade na tyto disciplíny největší důraz.

V testech se pravidelně objevují pneumatiky různých značek. Kromě prémiových výrobců jako Continental, Nokian či Pirelli také méně známé značky jako GT Radial, Toyo, Fulda a další. Podstatou srovnání je vyhledání toho nejlepšího, co je v segmentu pneumatik k mání.

Jak poslední srovnání ADAC dopadlo?

Na posledním místě se umístily pneumatiky Maxxis Victra VS01, které získaly pouhé dvě hvězdičky a průměrné hodnocení 3,8 (stejně jako ve škole, takže dostatečná). Tyto pneumatiky si velmi špatně vedly na mokru.

Jedenáct dezénů dostalo od komisařů z ADAC jako „uspokojující“, protože u nich objevili mírné nedostatky v jednom nebo více kritériích. Čtyři pneumatiky dosáhly na hodnocení „dobré“. A nejlepší tři letní pneu 225/45 R17 vám představíme podrobněji.

1. místo – Continental ContiSportContact 5

Pneumatiky značky Continental většinou v testech kralují a v posledním srovnání od ADAC to nedopadlo jinak. Odborníci se opět utvrdili v tom, že ContiSportContact 5 nebere ohled na typ povrchu a garantuje prvotřídní vlastnosti i na kluzkém asfaltu. Brzdná dráha je tak krátká, že řidiči jistě prominou vyšší hlučnost a pořizovací cenu. Vždyť je to právě bezpečnost, o kterou jde především, nebo ne? Stejně dobře se ContiSportContact 5 chová i na suchém asfaltu. Ostatní pneumatiky by si z ní měli vzít příklad!

2. místo – ESA-Tecar Spirit 5 UHP

ESA je renomovaný švýcarský výrobce a Tecar významný automobilový dealer. Jejich spolupráce vyústila ve velmi kvalitní letní pneumatiky ESA-Tecar Spirit 5 UHP s vynikající spotřebou, stabilitou na suchém povrchu a ovladatelností na mokru. Oslňující bohužel nebyly výsledky na mokrém asfaltu – aquaplaning – a stabilita v zatáčkách. Špatná správa pro zájemce je, že v běžné české distribuční síti na pneumatiky ESA-Tecar Spirit 5 UHP nenarazíte.

Co se týče společnosti ESA, kromě pneumatik vyrábí také baterie, nemrznoucí směsi, maziva, sněhové řetězy a auto-elektroniku.

3. místo – Pirelli P Zero

Některé pneumatiky vynikají jen v určitých směrech, ale najdou se i takové, které mají vynikající všechny parametry. V testu od ADAC dopadly velmi dobře pneumatiky Pirelli P Zero, jejichž jedinou slabinou je hlučnost. Nejhlučnější obutí z „top 3“ však kontruje vyváženými jízdními vlastnostmi na suché i mokré vozovce, vysokým brzdným výkonem a nízkou spotřebou.

Jak zní verdikt?

První místo zaslouženě získaly pneumatiky Continental SportContact 5. Podle srovnání ADAC však stojí za to také Pirelli P Zero, Hankook Ventus S1 evo2 K117 či Nokian zLine. Testování probíhalo s vozem VW Golf 7. Pneumatiky rozměru 225/45 R 17 Y se hodí například pro vozy Škoda Octavia, Ford Mondeo, VW Golf nebo Audi A4.

Zdroj: Pneumatiky.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.