Renault Clio R.S.: Závodním jezdcem každý den

Líbilo by se vám, kdybyste se mohli každý den vžít do role závodního jezdce a užívat si každičký kilometr na silnici? Navíc v kompaktním automobilu, který je jako stvořený do městské džungle i na okresky? Proč to rozmazávat, pro tyto účely jsou jako stvořené hot hatche neboli ostré verze hatchbacků. A není tajemstvím, že nejlepší malá auta z mainstreamových výrobců vyrábí… Renault!

Začalo to v roce 1993, kdy byla na ženevském autosalonu představena první série sportovního Clia s přízviskem Williams na počest někdejší spolupráce se známou stájí. Dvoulitrový motor s výkonem 110 kW, modrá barva Sports Blue 449, výlis na kapotě, zlatě lakovaná patnáctipalcová kola Speedline – radost pohledět a ještě větší radost usednout za volant.

Přenesme se však do současnosti. Sportovní verze Clia se zapsala do automobilové historie zlatým písmem a uhranula nejen skalní příznivce značky. Nejnovější model Clio R.S. 220 EDC Trophy vyniká rychlostí i stylem. V novém perleťově bílém matném laku karoserie Givre Nacré a s černo-stříbrnými 18″“ disky je naprosto nepřehlédnutelný. Na charismatu mu přidávají i speciální karbonové ozdobné prvky interiéru a prahy s označením Trophy a číslem vozu.

Zážitek je již samotné sezení na perfektně tvarovaných kožených sportovních sedadlech s integrovanými hlavovými opěrkami. Jakmile uchopíte volant potažený perforovanou kůží, zmocní se vás nutkání sešlápnout plynový pedál až k podlaze… Pokud to uděláte, Clio R.S. vystřelí jako raketa. Motor disponuje úctyhodným výkonem 162 kW a o plynulý rozjezd se stará funkce Launch Control. Přesné řazení zajišťuje systém R.S. Drive (nabízí celkem 3 režimy) a perfektní jízdní vlastnosti výkonné pneumatiky Michelin Pilot Super Sport.

Jízda se sportovním Cliem je vzrušující. Slovy nelze popsat adrenalin, který vám tento nabroušený hatch rozproudí v žilách. To se zkrátka musí zažít…

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.