Umíte jezdit s karavanem? Víme, na co si dát pozor!

Čeká vás první delší cesta karavanem? V tom případě se připravte na to, že se vaše vozidlo bude chovat úplně jinak, než na co jste zvyklí při každodenním řízní. Na co konkrétně byste si měli dát pozor? To se dočtete v tomto článku.

Nebezpečné předjíždění

Zkušení karavanisté moc dobře vědí, že pro začátečníky je nejrizikovější předjíždění. A to hned z několika důvodů – souprava je pomalejší a manévr tak trvá podstatně déle. Roli samozřejmě hraje také celková délka. Metry navíc váš návrat do svého jízdního pruhu poněkud zdrží. Při předjíždění větších souprav počítejte se vzdušnými turbulencemi, které mohou váš karavan rozkývat a tlačit směrem k pravému okraji vozovky. K rozkývání může dojít také při míjení protijedoucích vozidel. Preventivně proto dodržujte větší boční odstup.

Velmi užitečným prvkem pro bezpečnější předjíždění jsou velká a správně seřízená přídavná zrcátka, která seženete například v tomto e-shopu s doplňky a příslušenstvím pro karavany.

Delší brzdná dráha

Co se může stát, když při větší rychlosti dupnete na brzdu? Karavan se bude snažit předběhnout tažné vozidlo bokem. V takové situaci zachovejte klid, přidejte plyn a karavan opět roztáhněte. Obecně proto počítejte s delší brzdnou dráhou a zachovávejte si dostatečně velkou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi.

Před zatáčkou zpomalte

Ke kritickým momentům patří také průjezdy zatáčkami. Projíždění vyžaduje volnější nájezd a logicky i zpomalení před zatáčkou. Zároveň počítejte s tím, že při odbočování bude zadní část soupravy vybočovat do protisměru.

Pozor si dejte také při projíždění zatáček ve tvaru „S“. Dojde-li k rozkývání karavanu, vypořádejte se s tím krátkou akcelerací, případně mírně přerušovaným přibrzďováním.

Co dodat závěrem? Za volantem tažného vozidla musíte být mnohem opatrnější než kdy jindy. Ještě před tím, než vyrazíte na dovolenou, si vlastnosti soupravy vyzkoušejte projížďkou v místech, která znáte – budete se moct lépe soustředit na chování karavanu a uděláte si správné návyky.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.