Jakým směrem se ubírá vývoj nákladních automobilů?

Segment nákladních vozidel prochází neustálým vývojem a výrobci se soustředí zejména na vývoj autonomních systémů řízení. Zároveň věnují nemalé úsilí snižování provozních nákladů. Jisté je, že „náklaďáky budoucnosti“ budou mít od těch stávajících poměrně daleko. Jaké zásadní změny mají v plánu přední světové značky?

Nižší spotřeba a více pohodlí pro řidiče

Prioritou výrobců nákladních vozidel je průběžné snižování provozních nákladů, a to především v souvislosti se spotřebou paliva. Neméně důležité jsou aktivní a pasivní bezpečnostní prvky, vyšší komfort pro řidiče a snadná obsluha vozu.

Snad nejjednodušším způsobem, jak výrazně snížit provozní náklady, je zlepšení aerodynamických vlastností soupravy (nižší koeficient odporu vzduchu může mít nejen tahač, ale také sklápěcí návěs) a snížení hmotnosti pomocí moderních kompozitních materiálů. Praktickou ukázkou budiž DAF Future Truck Chassis Concept.

Moderní motory a autonomní řídící systémy

Vývojem samozřejmě prochází také pohonné jednotky. Současné vznětové motory jsou podstatně výkonnější a úspornější než v minulosti. Společnosti navíc neberou na lehkou váhu hybridní a elektrická vozidla. V pozadí přitom nejsou ani alternativní paliva, což dokazuje studie italského Iveca. V roce 2016 ukázala veřejnosti Z Truck s motorem na Bio-LNG.

Automobilky zároveň jeví velký zájem o špičkové technologie pro autonomní řízení. Podle mnoha expertů tkví budoucnost autodopravy právě v jízdě bez zásahu řidiče. K největším zájemcům patří koncern Daimler a švédské společnosti Scania a Volvo Truck. Pozadu však nezůstává ani ruský Kamaz.

Znamená to snad, že se vozový park dopravních společností změní k nepoznání? V horizontu několika příštích let nikoliv. Menší firmy si investici do nejmodernějších technologií nemohou dovolit a je pro ně přijatelnější bazarová nákladní auta.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.