Zaměstnanec, který řídí automobil, je řidič – referent a musí absolvovat školení!

Zaměstnáváte někoho, kdo v průběhu pracovní doby usedá za volant automobilu? V tom případě vám zákon ukládá povinnost zjistit pro daného pracovníka školení řidičů – referentů. Skutečnost, že nemá řízení vozidla v popisu práce, nehraje roli. Jaký je rozdíl mezi řidičem z povolání a řidičem – referentem, se dozvíte v následujících řádcích.

Kdo je řidič – referent a kdo řidič z povolání?

Zákon definuje řidiče – referenta jako zaměstnance, který v průběhu výkonu práce řídí vozidlo do 3,5 tuny a nemá v pracovní smlouvě termín řidič. Nezáleží přitom na tom, jestli se jedná o soukromé nebo firemní vozidlo, a dokonce ani na tom, zda se zaměstnanec pohybuje pouze v uzavřeném areálu firmy. Tak či tak musí absolvovat povinné školení řidičů – referentů.

Řidič z povolání má tuto skutečnost uvedenou v pracovní smlouvě. Vztahují se na něj jiné povinnosti než na řidiče – referenta. Musí složit zkoušky na profesní průkaz řidiče a absolvovat psychologické vyšetření.

Příkladem řidiče – referenta je pracovník, který používá automobil pro přemístění mezi dvěma pobočkami. Řidič z povolání je například kamioňák.

cesta

Jak proškolit řidiče – referenta? Jde to i online!

Moderní technologie šetří zaměstnancům čas a zaměstnavatelům peníze. Školení řidičů referentů lze stejně jako školení bezpečnosti práce absolvovat i přes internet.

Kvalitní školení sestavené odborníky nabízí například známá pražská autoškola KING. Má formu e-learningu a zaměstnanci se ho mohou zúčastnit kdykoliv a odkudkoliv. Absolvování kurzu je završeno obdržením certifikátu.

V rámci školení řidičů – referentů se zaměstnanci dozví důležité informace ohledně jejich práv a povinností, odpovědnosti za škodu či nehodu, ale také informace technického charakteru související s provozem motorového vozidla.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.