6 + 1 rada, jak jezdit v dešti na motorce

Ať chcete nebo ne, jízdě v dešti se občas prostě nevyhnete. Mějte však na paměti, že povinnou výbavu s sebou musíte mít za jakéhokoliv počasí. Pokud prší, zpomalte stroj a hlavně neztrácejte hlavu. Připravili jsme pro vás 7 rad, díky kterým dojedete bezpečně do cíle.

1. Snižte rychlost

Možná si myslíte, že tohle je instinkt, ale není špatné tuto radu uvést jako první. Pamatujte na to, že guma začne svoje vlastnosti na asfaltu měnit už po pár kapkách deště. Nejhorší je začátek přeháňky. Prach a bláto na silnici se smísí a vytvoří vrstvu, která ráda klouže. Proto je dobré raději zastavit a počkat, až déšť tuto směs spláchne.

Na motorku nasedněte, až déšť umyje silnici od vrstvy prachu a olejů.

2. Hloubka dezénu

Nejdůležitější je tvar profilu a hloubka dezénu. Dostatečná hloubka dezénu se postará o dobrý odvod vody, takže minimalizujete riziko aquaplaningu. Jízda na ojetých pneumatikách je nebezpečná, proto pneu na moto vyměňujte hned v momentě, kdy zjistíte, že je hloubka dezénu nedostačující. Vybírejte pouze z kvalitních značek. Pokud zpozorujete místo vzniku aquaplaningu, vždy do něj najíždějte přiměřenou rychlostí. Pneumatiky s dobrou přilnavostí na mokrém povrchu a při nízkých teplotách vyrábí například renomovaná značka Pirelli.

3. Dávkování plynu

Plyn ovládejte obzvlášť citlivě. Pokud se dostanete do situace, kdy se zadní kolo protočí, zachovejte klidnou hlavu. Plyn mějte pod kontrolou a kolo se zase chytne. Motorky s velkým točivým momentem v nízkých otáčkách jsou za deště hůře ovladatelné. Kontrolu nad strojem získáte, pokud zařadíte vyšší stupeň.

4. Oblečení

V koženém oblečení můžete během deště vydržet až 1 hodinu bez promočení. Aby vám nepromokly boty, dejte je na stupačky a přitiskněte k tělu motorky. Proti vodě vás ochrání šířka motoru. Na cesty nevyjíždějte bez dešťovky z kvalitního nepromokavého materiálu.

Dobrá rada: Dejte si přes kombinézu savou bavlněnou mikinu, která zabrání průniku vody ke kombinéze.

Zapomeňte na pláštěnky, nejúčinnější ochranou je bunda z kvalitního nepromokavého materiálu.

5. Zima na těle

Nejdříve se vám promočí rukavice. Proto si pod ně dejte igelitové rukavice, které najdete na každé benzínce. Pokud cítíte, že máte zkřehlé ruce, dejte si pozor zejména při brzdění. Může se stát, že nebudete mít v ruce správný cit.

6. Bouřka

Pokud jedete v obrovském lijáku, který doprovázejí hromy a blesky, raději z motorky slezte a poodejděte od ní. Motorka vás totiž před úderem blesku neochrání.

7. Jízda ve špatném terénu

Pokud jedete po dlažebních kostkách, kanálech, kolejích a blízko benzínek, vyhněte se prudkému manévrování. Při jízdě v kolejích můžete jet v dolíku, kde se zejména široké pneumatiky budou chovat nervózně: vzniká dvojice sil v ose kola a po straně běhounu, které se snaží motorku naklonit. Pokud pojedete po vyvýšeném prostředku jízdního pruhu, hrozí zde smyk kvůli olejům, které jsou smíchané s vodou.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.