Karavan / obytný přívěs a sněhové řetězy
Chystáte-li se s karavanem nebo obytným přívěsem v průběhu zimy na hory, nesmíte zapomenout na sněhové řetězy – nezbytné příslušenství pro karavany, které zajistí bezpečnost vaši i ostatních účastníků provozu. Jak postupovat při nákupu a na co si dát pozor, se dozvíte v tomto článku.
Kdy je vhodná doba pro sněhové řetězy?
Sněhové řetězy pro karavany jsou povinné v úsecích vymezených dopravní značkou, která jejich použití nařizuje. Zodpovědní řidiči si je nasazují i mimo tyto úseky, když cítí, že pneumatiky začínají prokluzovat a souprava ztrácí schopnost přenosu hnací síly na vozovku.
Jak sněhové řetězy používat?
Sněhové řetězy se nasazují na kola hnací soupravy. Cestujete-li s přívěsem připojeným k automobilu s náhonem na všechny čtyři kola, nasaďte je na říditelnou nápravu. Vždy se ujistěte, zda řetězy nezasahují do soustavy kabelů, hadic či brzdového systému.
Jaké sněhové řetězy jsou nejlepší?
Také v případě sněhových řetězů záleží na částce, kterou jste do nich ochotni investovat. Obecně platí, že dražší výrobky nabízí vyšší kvalitu. K nejkvalitnějším patří sněhové řetězy z oceli, případně novější typy se stopami ve tvaru lichoběžníku či písmene X. Tyto typy jsou dražší, ale účinnější.
Klasiku reprezentují levné žebříčkové řetězy. Hůře se nasazují a nenabízí tak dobré vlastnosti jako výše uvedené varianty.
Při výběru hrají roli i další faktory. Například velikost pneumatik a certifikace o atestaci. V České republice je to ATEST 8 SD, v zahraničí pak TÜV nebo Ö-norm.
Co ještě byste měli o sněhových řetězech vědět?
Počítejte s tím, že jízda se sněhovými řetězy je jiná než bez nich. Rychlost je omezena na 40 – 50 km/hod. U automobilů s pohonem přední nápravy může dojít k přetáčivosti, u vozidel s pohonem zadní nápravy naopak k nedotáčivosti.
Pamatujte, že sněhové řetězy nejsou všemocné a vždy řiďte velmi opatrně.