Elektrické náklaďáky Tesla? První bude Mercedes-Benz!

Koncern Daimler ukázal své první plně elektrické nákladní vozidlo s nosností až 26 tun. Když se Elon Musk ve svém Master Plan II. vyjádřil, že v budoucnu se Tesla zaměří i na výrobu nákladních automobilů s cílem vyrábět plně elektrické vozy, ještě asi netušil, že za pár dní koncern Daimler představí první plně elektrické těžké nákladní vozidlo v kategorii nad 7,5 tuny s celkovou nosností až 26 tun.

Vozidlo s univerzálním podvozkem může být doplněno různými druhy nástavby (valník, skříň, doplňkový přívěs…), ale nejde o tahač. Výrobce vidí potenciál takového vozidla v městském prostředí při distribuci na krátké trasy. Právě ve městech je nezbytné snižovat emise výfukových plynů, na kterých se nákladní vozy podílejí nezanedbatelným podílem.

Automobil s názvem Mercedes-Benz Urban eTruck disponuje lithium-iontová baterie s celkovou kapacitou 212 kWh, které jsou umístěny v nerozbitných boxech na podvozku a automobilu zajišťují dojezd zhruba 200 kilometrů.

Urban eTruck pohánějí dva elektromotory, každý umístěný v nábojích zadních kol. Jejich celkový výkon je 250 kW (340 k) a točivý moment je 1000 Nm. Přitom nabití automobilu na plnou kapacitu netrvá více než 2 až 3 hodiny (při extrémní rychlosti nabíjení až 100 kW stejnosměrným proudem díky CCS – kombinovaný nabíjecí systém). Výrobce očekává, že v budoucnu bude nabíjení ještě výrazně rychlejší.

Elektrické nákladní automobily byly donedávna nereálné zejména pro vysoké ceny a nízkou kapacitu / životnost baterií. Věci se však rychle mění a už koncem dekády se podle odhadů výrobce sníží cena o více než polovinu na 200 eur/kWh a zároveň se dramaticky zvýší kapacita z 80 Wh/kg až na 200 Wh/kg (ve sledovaném období od 1997 do 2020). To značí snížení nákladů na koupi elektrických nákladních vozidel.

Zda bude o elektrické nákladní automobily zájem i u českých dopravců, ukáže čas. V nejbližších letech však bude většina firem jevit zájem o prodej nákladní techniky s „klasickými“ agregáty.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.