Jak je to s povinnou zimní výbavou automobilu na českých silnicích?

První listopad již minul a mnoho novinových titulků předem hlásilo, že spousta řidičů svá auta objednalo do pneuservisu pozdě, na přezutí si tedy ještě počkají. Ti, kteří výměnu pneumatik řešili už začátkem října, měli většinou kliku. Ostatní by bez zimní výbavy na silnici rozhodně neměli vyjíždět, hrozí vysoká pokuta a těm méně šťastným dopravní nehoda. Pozor by si řidiči měli dát i na značku Zimní výbava, která zakazuje jízdu bez zimních pneumatik na určitých trasách o měsíc déle než na neoznačených dopravních úsecích.

Povinné zimní pneumatiky

Povinné zimní přezutí pneumatik se týká všech řidičů automobilů od 1. listopadu do 31. března, jak praví novela silničního zákona, ale i mimo toto období, pokud se vyskytne na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu a námrazy. Pozornost musí řidiči věnovat taky dopravní značce Zimní výbava, která platí až do 30. dubna. Značka Zimní výbava se nachází především v horských oblastech, pomocí internetu snadno naleznete mapu úseků, kde musíte mít přezuto. Podle toho si v zimním období jednoduše naplánujete svoji jízdní trasu a cestou vás nepřekvapí nemilá pokuta či nehoda. Za vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu můžete dostat pokutu v rozmezí od 5 do 10 000 Kč.

Nehody s letními pneu a povinné ručení

Stejný problém a pokuta vás může potkat, když dopravní policista zjistí, že nemáte zelenou kartu. Kromě povinné zimní výbavy je zapotřebí mít totiž také povinné ručení, nezbytné pojištění odpovědnosti. Pokud ale způsobíte dopravní nehodu s nepřezutými pneumatikami, pojišťovna vám nemusí škody proplatit. Uzavřít pojištění co nejvýhodněji vám pomůže srovnávač povinného ručení 123ruceni.cz, kde najdete spoustu dalších užitečných informací týkajících zimní výbavy. Výhodně například nabízí povinné ručení Kooperativa, jejíž pojištění zahrnuje i různé bonusy a doplňkové služby gratis. Která pojišťovna vám může nabídnout nejvíc, zjistíte po zadání několika údajů do kalkulačky. Proč riskovat, když to může být i levné?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.