Nové auto díky operativnímu leasingu: Vyplatí se vám to?

Není to tak dávno, kdy byl operativní leasing poskytován pouze podnikatelům a firmám. V posledních letech tuto specifickou formu leasingu využívají i běžní lidé. Formou tohoto financování si lze opatřit zbrusu nový i zánovní vůz. Ale jaké jsou reálné výhody a nevýhody?

Finanční kontra operativní leasing

Podstatou klasického finančního leasingu je úhrada splátek automobilu, který je po celou dobu splácení majetkem leasingové společnosti. Jakmile automobil řádně splatíte, stane se vašim majetkem.

Operativní leasing je v podstatě dlouhodobý nájem. Po uplynutí období stanoveného ve smlouvě je vůz vrácen leasingové společnosti, která s ním naloží dle svého uvážení. Jedná se tedy o službu umožňující využívání automobilu bez zbytečných starostí, ovšem bez jakéhokoliv nároku na budoucí vlastnictví.

Jaké jsou výhody operativního leasingu?

Během splácení operativního leasingu hradíte pevnou měsíční částku, která se po dobu trvání smlouvy nezmění. Splátky nezahrnují celou pořizovací hodnotu vozu, ale pouze rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou. Leasingové společnosti nevyžadují žádnou akontaci.

Přestože se fakt, že se automobil nestane majetkem nájemce, jeví jako velmi nevýhodný, opak je pravdou. U vozidla financovaného operativním leasingem se nemusíte starat o budoucí prodej, nepříjemné smlouvání o ceně a další záležitosti, které zůstanou na bedrech leasingové společnosti. Případný odkup vozidla obvykle možný je, ale vzhledem k zůstatkové hodnotě není příliš výhodný.

Co je zahrnuto v měsíčních splátkách?

Pravidelné měsíční splátky zahrnují povinné ručení a havarijní pojištění. Dále pak částku, která slouží k pokrytí nákladů souvisejících s administrativou a provozem, případně další specifické platby a položky. Dobrá zpráva je, že po zaplacením splátky drtivá většina výdajů souvisejících s provozem vozidla končí. Leasingová společnost hradí také přezutí pneumatik apod.

Závěr zní jasně. Operativní leasing sice není vhodný pro každého, ale rozhodně se jedná o zajímavou variantu financování.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.