Jaké jsou výhody a nevýhody chiptuningu?

Načipovat, nebo nenačipovat? Zásadní otázka, která vrtá hlavou každému, kdo touží po výkonnějším automobilu a tuší, že motor v útrobách stávajícího miláčka na čtyřech kolech skrývá mnohem větší potenciál, než o něm vypovídá tovární nastavení. Jenomže chiptuning má kromě výhod i negativa. Než se rozhodnete, přečtěte si o něm vše, co byste měli vědět.

Výhody chiptuningu

Softwarové upravené řídící jednotky se projeví vyšším výkonem motoru, např. při rozjíždění, při potřebě zrychlit, při předjíždění jiného vozidla, při rychlejší jízdě. Nastává dřívější nástup točivého momentu, zkrátí se také doba mezi sešlápnutím pedálu a akcelerací vozidla.

Ovšem pozor, profesionální chipování nezvýší výkon na maximální hodnoty. Zvýší ho tak, aby auto splňovalo emisní normy a nepoškodilo si motor.

Chiptuning je velmi individuální. Některá auta využívají pouze 60% konstrukčních možností, a tak má i čipování výraznější efekt. Některá vozidla jsou však nastaveny téměř na hranici, kterou je sice možné zvednout, ale jen minimálně. Předběžné zvednutí výkonu je možné odhadnout – předpovědět předem. Ale až po změření výkonu motoru lze přesně určit, o kolik do jaké míry vám odborníci auto zrychlí a upraví. Velmi přitom záleží na kondici motoru. Čipování by nemělo jít až nadoraz, protože maximální hodnoty a jejich překročení by mohly výrazně snížit životnost motoru či jiných komponentů. Zároveň platí, že i načipovaný motor musí splňovat určité emisní čísla podle země, v níž auto jezdí.

Co se týče snížené spotřeby, té lze dosáhnout dodržováním správných zásad řízení a leckdy i instalací vhodných tuningových doplňků, které snižují odpor karoserie. V zásadě však záleží především na stylu jízdy.

Měli byste vědět také to, že:

  • Chipování není mechanický zásah do motoru – stojí proto méně a je bezpečnější.
  • Motor po čipování nepotřebuje speciální péči, stačí dodržovat pravidelné prohlídky.
  • Některým chipováním neztrácíte záruku na vozidle. I proto je dobré, pokud vám auto upravují ověřená pracoviště.

Nevýhody chiptuningu

Nevýhody chiptuning nemá, snad jen jednu nástrahu, ke které se mnozí motoristé ve snaze ušetřit uchylují, a tou jsou chiptuning v domácích podmínkách, tedy neprofesionální zásah někoho, kdo nemá ani válcovou zkušebnu (velmi drahá záležitost). Například na sousedním Slovensku je jedním z mála odborných úpravců firma MTE, která nabízí také související služby. Jejich nedílnou součástí je například diagnostika řídících jednotek apod. Podrobnosti najdete na mte.sk.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.