JAWA: České motocykly světového věhlasu

Věděli jste, že v průběhu motocyklové historie existovalo více než 2500 značek? Tak schválně, zkuste vyjmenovat alespoň padesát – podaří se vám to? Nemusíte však patřit mezi moto-maniaky, aby vám v hlavě utkvěla česká značka JAWA. A nejen vám, ale i široké veřejnosti na celém světě. Jednu z nejslavnějších firem založil v roce 1929 ing. František Janeček, který zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer.

Ze zbrojovky úspěšným producentem motocyklů

Janečkův podnik měl původně charakter zbrojovky, ve které se vyráběly ruční granáty, repasovaly těžké kulomety Schwarzlose a následně vyráběly kulomety téže konstrukce. Vraťme se však k tomu podstatnému – motocyklům JAWA, kterých v průběhu necelého století vzniklo na několik desítek typů.

Sláva firmy naštěstí neskončila poté, co byla v roce 1945 znárodněna. Naopak – do světa se dostal první odpružený motocykl na světě, Jawa 250 tzv. „Pérák“ a poté další převratný model Jawa „Kývačka“ (a jeho vylepšená verze „Panelka“), který firma vyvážela do 120 zemí světa. Žádný jiný motocykl nebyl po technologické stránce tak daleko.

Jak to vypadá s JAWOU dnes?

Co se týče současné produkce, JAWA již není na špici a bohužel nemůže konkurovat gigantům jako Honda, Suzuki nebo Yamaha. Stále však vyrábí kvalitní motocykly, o které je zájem. Momentálně jsou k mání modely JAWA 50, 125, 250, 350 a 660. Letos by měla společnost představit zbrusu nový model JAWA 1000 a v následujícím roce JAWA 1200.

Je jasné, že motorky JAWA již nikdy nebudou patřit k absolutní špičce, ale nikdo značce nevezme někdejší prvenství a neustálé inovace, které ve své době neměly obdoby.

Kde seženete náhradní díly JAWA?

Na závěr jsme si nechali tip pro všechny milovníky českých motocyklů, kterým v garáži odpočívá starší či novější model. Pokud mezi příznivce tuzemské značky patříte i vy a chcete svému motocyklu navrátit někdejší lesk, poohlédněte se po náhradních dílech u specializovaného prodejce Doktor Moto (www.doktormoto.cz). Seženete zde všechny důležité náhradní díly za skvělé ceny.

Foto: http://cs.wikipedia.org

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.