Proč máme v autě imobilizér?

Výbava, která ještě před pár lety bývala považována za nadstandardní a dnes ji má téměř každé novější auto. Imobilizér chrání náš vůz před zloději.

Skoro v každém autě

Imobilizérů existují dva typy, mechanický a elektronický. Většinou se ale setkáme už jen s elektronickým typem a také v technickém popisu aut se v případě pojmu imobilizér rozumí typ elektronický. Imobilizér je zařízení zabudované v automobilu, které brání nastartování motoru bez vložení správného klíče se správným kódem. Když chcete auto nastartovat, z řídící jednotky se vyšle signál a čip integrovaný nejčastěji v autoklíči ho přijme. Tím se odblokují ochranné mechanismy a auto lze bez problémů nastartovat. Pokud chce ale nastartovat někdo, kdo nemá správný klíč k danému vozu, nedojde ke komunikaci signálu a čipu a start je znemožněn. Způsoby, jak imobilizér zablokuje možnost nastartovat, se mohou podle typu zařízení lišit. Některé například otevřou elektrické obvody odpovědné za zapalování či přívod paliva, jiné blokují přímo start motoru. Funkci mají ale všechny typy stejnou: znemožnit nastartovat motor a odjet s autem nepovolanému řidiči, čímž minimalizují riziko krádeže vozu.

Nečekat s opravou

Tak jako jakékoli jiné zařízení, i imobilizér se může poškodit nebo přestat fungovat. Na poruchu většinou upozorní buď kontrolka imobilizéru, která začne blikat, nebo dochází k vypínání motoru ihned po startu či musíte startovat na více pokusů. Pokud některý z těchto problémů začne dělat i váš vůz, nečekejte až a zda se stav sám zlepší a vyhledejte servis. Podle typu závady se může porucha vyřešit pomocí opravy řídících jednotek, celkového přenastavení imobilizéru nebo jeho úplné vypnutí.

Čip s kódy pro správnou funkci imobilizéru je většinou schovaný v plastové krytce klíčů od auta. Pokud dojde k jejich poškození nebo vylomení, je také na místě navštívit specializovanou firmu a nechat si zkontrolovat, že je vše v pořádku.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.