Aditiva do olejů – ano, nebo ne?

Aditiva do olejů jsou v posledních letech často skloňovaným termínem mezi automobilovými nadšenci i běžnými uživateli, a proto si myslíme, že by si i od nás zasloužila určitou dávku pozornost. Co se pod tímto pojmem vlastně skrývá? Pokud se v dané oblasti nepovažujete zrovna za odborníky, tak vězte, že aditiva do maziv ovlivňují kvalitu mazání motoru. Jedná se o chemické přísady zlepšující vlastnosti olejů a plastických maziv.

Obecně tedy platí, že jakékoli použití aditiv je pro vozidlo jako takové jednoznačně pozitivní a měla by tvořit 1 až 25 % obsahu celého maziva. Není ovšem přípravek jako přípravek. Jaké jsou vlastně druhy a co všechno dokáží?

Základní rozdělení aditiv do olejů

Aditiva se dělí dle chemického složení. Rozlišujeme v podstatě pouze dvě základní skupiny:

  • polární aditiva do olejů
  • nepolární aditiva do olejů

Polární aditiva do olejů

První skupina aditiv, tedy polární, je aktivní na povrchu. To znamená, že díky svým vlastnostem přilehnou molekuly s elektrickými náboji na koncích k pístu ve válci motoru a vytvoří tenkou ochrannou vrstvu, která posléze chrání například před korozí. Ta uvnitř válce vzniká vlivem spalování palivové směsi, takže se jí ani sebelepším zacházením neubráníte.

Polární aditiva si dále poradí také s usazováním nečistot, které okamžitě rozpouštějí a dokonce zamezí i jejich opětovnému vzniku. Ozubená kola uvnitř motoru o sebe třou pod obrovským tlakem a kontakt kov na kov je rozhodně nežádoucí. Polární aditiva do olejů zajistí, aby k suchému tření nedocházelo.

Nepolární aditiva do olejů

Nepolární aditivita, kterým se přezdívá také zlepšující či chránící, se na rozdíl od svých „bratříčků“ rozptýlí rovnoměrně po celém objemu maziva. Zlepšují viskozitu oleje, který je posléze méně závislý na teplotě. Změna viskozity dále ovlivňuje také tloušťku ochranné vrstvy a minimalizuje zbytečné ztráty energie. Významná je také funkce snižování bodu tuhnutí. Oleje totiž při nízkých teplotách houstnou a následně zhoršují kvalitu mazání. S aditivy je tento problém vyřešen. Přísady do maziv také udržují gumové a plastové částí neustále elastické, čímž úměrně zvyšují jejich životnost.

Jelikož je funkce nepolárních aditiv do olejů také chránící, dokáží zpomalit stárnutí maziva, k němuž dochází zejména při vyšších teplotách, už jen svou přítomností. Snažení doplňují ještě eliminací kovových částeček vznikajících při tření kovu o kov, které stárnutí maziv rovněž podporují. V neposlední řadě snižují pěnivost, která má neblahý dopad na motor, hydraulické soustavy, kompresory a převodovky. V krajních případech způsobuje také unik maziva ze zařízení.

Tak co, už jste o významu aditiv do olejů bezpečně přesvědčeni?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.