Částečná versus totální škoda u havarijního pojištění. Jaký je mezi tím rozdíl?

Havarijní pojištění kryje škody, které na vašem voze vzniknou vlastním zaviněním, následkem srážky se zvěří nebo krádeží auta. Každého majitele vozu ale zajímá, kdy nastává v havarijním pojištění vozidla takzvaná technická nebo ekonomická totální škoda. Přečtěte si náš článek, který vám v tom jednou provždy udělá jasno.

Havárie vozu může mít nejrůznější následky. Když máte štěstí, obejde se bez zranění či vážné újmě na zdraví či životě všech účastníků nehody. Pokud máte automobil havarijně pojištěný, nemusíte se navíc ani obávat následků pro vaši peněženku. U velkých nehod, kdy je vůz značně zničen, může být pojišťovnou konstatována totální škoda na voze. Je dobré vědět, kdy nastává v havarijním pojištění vozidla tzv. technická totální škoda a kdy ekonomická totální škoda. Jejich nastavení je určeno pojistnými podmínkami ve smlouvě s pojišťovnou.

Částečná vs. totální škoda – jaký je mezi tím rozdíl?

Škoda na vozidle může mít různý rozsah. Pokud je vůz pouze částečně poškozen a škody můžeme v servise odstranit opravou, hovoříme o částečné škodě na vozidle. Náklady na opravu auta však nesmí překročit obvyklou cenu auta. V momentě, kdy je tato cena překročena, hovoří pojišťovna o totální škodě na vozidle. Pozor, obvyklá cena není cena zapsaná v pojistné smlouvě. Je to cena, za kterou by bylo možné vaše vozidlo pořídit v době vzniku pojistné události, a ta se v čase mění. Při stanovení obvyklé ceny se berou v úvahu například faktory jako typ vozidla a rok výroby, aktuální ceny na českém trhu, opotřebení či znehodnocení vozu. Jaký je stav vozu po nehodě, můžeme laicky zhodnotit, ale konečný verdikt o velikosti škody vydává vždy odborný technik.

Porovnejte si ceny havarijního pojištění na trhu

Zkontrolujte si aktuální nastavení havarijní pojistky s tím, co je dostupné na trhu, abyste zbytečně nepřepláceli. V praktické kalkulačce na srovnávacím portále Klik.cz máte výsledek za pár minut. Klik.cz je stabilní společností s dlouhou, více jak desetiletou historií. Na českém trhu má dlouhodobě přední pozici mezi internetovými srovnávači. Můžete si tam vyhledat nejlevnější nebo nejvýhodnější povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění domácnosti a nemovitosti, cestovní pojištění a životní pojištění z pohodlí domova. Srovnávají také půjčky a energie.

Co je ekonomická totální škoda?

Někdy se může zdát, že by vůz ještě šlo opravit, ale pojišťovna odmítne opravu zaplatit. Podle zjištění jejich technika totiž může u vozu nastat tzv. ekonomická totální škoda. Je to stav, kdy se poškozené auto nevyplatí opravit z důvodů vysokých nákladů. Tyto předpokládané náklady na opravu jsou vyšší než aktuální obvyklá cena vozu. Někdy ale bývá vzniká prostor na vyjednávání s pojišťovnou. Můžete navrhnout opravu v neautorizovaném servisu s použitím neoriginálních a starších dílů. Pokud se cena opravy dostane pod obvyklou cenu vozu, může pojišťovna přistoupit na dohodu a vy můžete vůz opravit.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.