Chovejte se k turbu ohleduplně, jinak vás přijde draho

Turbo je nedílnou součástí většiny moderních motorů, ale není tomu dávno, kdy se dávalo pod kapoty sportovně laděných modelů. Jenomže jak se říká – pokrok nezastavíš. A s nástupem downsizingu se turbodmychadlům vyhýbá jen hrstka automobilek. Majitelé přeplňovaných motorů by si však měli uvědomit, že navzdory jednoduchému konceptu turbo není nesmrtelné. Naopak musí snášet poměrně extrémní podmínky.

Proč se turbodmychadlo používá?

Díky turbu lze i z relativně malého objemu vydolovat maximální výkon a slušný točivý moment. To vše při relativně nízké spotřebě a v souladu s emisní normou. Automobilky nedají na přeplňování turbem dopustit, protože představuje nejefektivnější řešení.

Turbodmychadlo musí vydržet desítky tisíc otáček za minutu a teploty v řádech stovek stupňů Celsia. Životnost je logicky omezená a v případě neohleduplného chování se výrazně zkracuje. Přitom stačí dodržovat několik zásad, která nezbytnou výměnu, opravu či repas turba oddálí.

Jak zvýšit životnost turba?

Alfou a omegou je dodržování zásad správné údržby motoru – pravidelně měnit olej a používat kvalitní produkty. Starý či nekvalitní olej může způsobit tvorbu usazenin, které turbodmychadlu dvakrát neprospívají.

Dalším nešvarem je přílišné zatěžování studeného motoru. Prospěšná však není jízda stylem „brzda-plyn“ ani s již zahřátým agregátem. Zároveň si dejte pozor na nadměrné zatěžování motoru s turbem v nízkých otáčkách.

Odborníci doporučují po svižnější jízdě počkat s vypnutím motoru. Náhlé vypnutí může způsobit rozpálení oleje a vznik usazenin. Ty mohou poškodit jak turbo, tak motor.

V praxi záleží také na kvalitě paliva. Procesy v turbomotorech probíhají pod vysokým tlakem a právě jakost pohonných hmot má vliv na (bez)problémový chod.

Repase turba aneb Co si počít, až se přestane točit?

Výměna poškozeného turba za nové není levná záležitost. Mnohem levnější je oprava, případně repase turbodmychadel pod taktovkou kvalifikovaných odborníků. Obrátit se můžete na profesionály z ProfiRepas (profiturbo.cz).

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.