Elektronická dálniční známka v České republice: Novinky a výhody v roce 2023

V roce 2021 byla v České republice představena elektronická dálniční známka. Od té doby se systém neustále zdokonaluje. V tomto článku se podíváme na to, jak tato stále ještě novinka funguje v roce 2023, kde si ji můžete pořídit, a co nového přináší pro řidiče.

Koupě elektronické dálniční známky: Jednoduše a pohodlně

Kde koupit dálniční známku? Na výběr je  několik možností:

czDalnice.cz: Online obchod czDalnice.cz umožňuje nákup dálniční známky platební kartou nebo bankovním převodem. Pokud se rozhodnete koupit dálniční známku právě zde, přispějete tím na výsadbu nových stromů.

Česká pošta a stanice EuroOil: Pokud preferujete osobní nákup, můžete zavítat na prodejní místa České pošty nebo čerpací stanice EuroOil.

Samoobslužné kiosky: Primárně pro zahraniční řidiče, nachází se zejména u hraničních přechodů.

Poté, co dálniční známku zakoupíte, obdržíte potvrzení o platbě – a nemusíte se o nic dalšího starat. Pro zakoupení elektronické dálniční známky je nutné zapsat do systému registrační značku vozidla. Následně ji Celní správa a Policie ČR kdykoliv snadno ověří díky kamerovým systémům, aniž by vás zastavovali.

Cena dálniční známky v roce 2023

Ceny elektronických dálničních známek zůstávají srovnatelné s předchozími roky. Vlastníci vozidel na benzín a naftu zaplatí za roční známku 1 500 Kč, za měsíční 440 Kč a za desetidenní 310 Kč. Výhodnější ceny platí pro vozidla s ekologickým pohonem, konkrétně na zemní plyn a biometan. Elektromobily jsou z dálničního poplatku zproštěny.

Platnost dálniční známky

Novinkou je tzv. klouzavá platnost ročních elektronických dálničních známek, které nyní platí přesně 365 dní od data zakoupení. To znamená, že česká dálniční známka zakoupená v červnu 2023 bude platit až do června 2024. Platnost známky začíná okamžitě po úhradě částky, ale můžete si ji zakoupit a nastavit platnost až o 3 měsíce od data nákupu.

Výjimky osvobozené od povinnosti

Elektromobily, vozidla na vodík a hybridní pohon jsou z poplatku osvobozena, stejně jako historická vozidla se speciální registrační značkou. Ostatní vozidla již platnou dálniční známku potřebují. Majitelé vozidel přepravující osoby s průkazem ZTP a ZTP/P jsou též osvobozeni a při kontrole jim postačí předložit průkaz.

Výhody elektronické dálniční známky v kostce:

Pohodlný nákup: Online, prostřednictvím mobilní aplikace nebo v síti prodejních míst.
Dostupnost: elektronická dálniční známka se nikdy vyprodá.
Klouzavá platnost: Roční známky platí přesně 365 dní od data zakoupení.
Odklad platnosti: Možnost odložení začátku platnosti až o 3 měsíce od zaplacení.
Jedna platba pro více vozidel: Pohodlný nákup několika známek (pro více vozidel) pomocí jedné platby.
Konec lepení známek: Bezpečnostní opatření proti podvodům a krádežím.
Notifikace a ověření online: Zasílání upozornění na končící platnost a možnost ověřit online.

Ověření platnosti dálniční známky

Jednoduché ověření platnosti elektronické dálniční známky je možné zadáním SPZ na webových stránkách nebo přímo ve svém uživatelském účtu. To vám umožní snadno zjistit, do kdy vaše známka platí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.