Havarijní pojištění: Kdy se ho vyplatí sjednat?

Man calling while tow truck picking up his broken car

Zatímco povinné ručení chrání řidiče hlavně v případě zavinění újmy na majetku či zdraví druhých osob, havarijní pojištění je pojišťovnickým produktem, který chrání majitele vozu před zbytečnými výdaji v případě, že je auto poničeno jejich vlastní vinou.

Nejsou to ale jen dopravní nehody, kdy dochází ke škodám. Újmu na vozidle můžete utrpět i během krupobití nebo silné vichřice a poničit vám ho může i pokus o vloupání. Na to však havarijní pojištění myslí také, a tak je logické se ptát, kdy se ještě vyplatí pojištění sjednávat a kdy už nikoli.

Odborníci se po většinu času shodují, že havarijní pojištění má smysl u aut nižší a střední třídy po dobu prvních pěti až šesti let. U vozů vyšší kategorie je tato doba delší. Maximální dobou, kdy lze uvažovat o pojistce, je deset let stáří vozidla. Když totiž dojde k jakékoli škodě nebo například odcizení, plnění ze strany pojišťovny je zpravidla mnohem nižší než částka, za kterou majitel vozidlo na počátku pořídil. Pojišťovny přihlíží k obecné hodnotě vozidla s ohledem na jeho stáří a amortizaci.

Co když vás ale vychází havarijní pojištění zbytečně draho a kvůli ceně si nechcete pojištění sjednávat vůbec? Na výsledné ceně se nejvíce podepisuje spoluúčast a rizika zahrnutá ve smlouvě. Spoluúčast se pohybuje od 0 až do 10 % a čím vyšší procento zvolíte, tím nižší bude cena havarijního pojištění. V takovém případě se však pravděpodobně nevyplácí hlásit drobné škody. Každá pojistná událost se navíc, bez ohledu na její druh, eviduje u pojišťoven a má vliv na cenu pojištění pro další období. Pokud si tak například necháte opravit škrábnutý lak nebo poničené dveře, cena pojistky pro další období se vám zvedne.

Dostat cenu o něco níže pak můžete i tím, že vynecháte některá rizika. Mezi ty klasicky patří krádež, živelné škody a havárie, která je nejdražším rizikem. Pokud tak máte dobré řidičské zkušenosti a za sebou roky bez nehod, můžete zvážit vynechání rizika havárie. Na druhou stranu, experti tento postup většinou nedoporučují, neboť nikdy nevíte, co se může stát.

V případě sjednání havarijního pojištění je tak stěžejní srovnat všechny nabídky, které český trh nabízí. Tuto službu nabízí i online srovnávač pojištění Klik.cz, který po vyplnění několika základních údajů rychlé spočítá možné nabídky od pojišťoven, a vy je tak vidíte přehledně srovnané. Pojištění si přes tento srovnávač můžete rovnou i sjednat online, neboť smlouvu nemusíte podepisovat. Jednoduše ji akceptujete tím, že zaplatíte pojistné v řádném termínu. Na e-mail a poštou vám obratem dorazí všechny potřebné dokumenty a pojištěni jste ode dne, který jste si zvolili.

Platit za pojištění můžete standardně buď ročně, pololetně nebo dokonce čtvrtletně. Některé pojišťovny však nabízí výhodnější cenu v případě, když platíte celou pojistkou najednou ročně. Zároveň tak nemusíte po celý rok hlídat termín a o vše máte postaráno.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.