Jak nenaletět v autobazaru?

Koupě vozidla v autobazaru má své výhody, mezi které patří například to, že si lze ojetý automobil vzít i na splátky. Takže pokud nemáte dostatek hotovosti na nákup vozu přes inzerát a zároveň si nemůžete dovolit nové auto, nezbude vám nic jiného, než doufat, že vás ve vybraném autobazaru příliš „neoškubou“. Připravili jsme pro vás několik praktických doporučení, které riziko špatné koupě výrazně sníží.

Líná huba, holé neštěstí

Zákazník je ten, kdo platí, takže ať už máte spadeno na ojeté rodinné vozy, sporťáky nebo postarší autobus, neváhejte se na cokoliv zeptat. Předem si připravte seznam otázek, čímž předejdete tomu, že na něco důležitého zapomenete. Palčivé otázky (např. ohledně měření hloubky laku, možnosti prohlídky ve vámi vybraném servise apod.) bazaristu zaskočí a bude s vámi jednat mnohem opatrněji a férověji.

Na kilometrech (ne)záleží

V době, kdy se vesele stáčí tachometry s nájezdem 300 tisíc, ale také s polovičním a ještě menším nájezdem, je rozhodování dle uvedených najetých kilometrů bezpředmětné. A i kdyby tachometr stočený nebyl, hlavní roli hraje celkový technický stav vozu. Ten vám objektivně sdělí mechanik ve vámi vybraném servisu.

tachometr

Vyžádejte si testovací jízdu

Někteří prodejci se cukají, ale každý solidní autobazar Praha vám automobil svěří. Nebude-li vám pár kilometrů testovací jízdy stačit, můžete se prodejce zeptat, zda byste nemohli za volantem strávit více času. Prohoďte poznámku o tom, že uhradíte spotřebované palivo – nabídku zřejmě odmítne, ale i tak vás nechá ujet delší trasu.

Během testovací jízdy se zaposlouchejte do všech zvuků a pazvuků, chod pedálů a řadící páky, brzdění a stabilitu auta.

Máte finanční rezervu?

Koupi ojetého vozu se v drtivé většině případů následují určité ponákupní investice. A ačkoliv se většina automobilů prodává v „top stavu“, počítejte s tím, že do svého zánovního plechového mazlíčka nějakou tu korunu pustíte. I proto se vyplatí zvážit výkup aut na protiúčet – za svůj starý vůz dostanete vyšší částku, než kdybyste ho prodávali nesouběžně s nákupem nového vozu.

Přečtěte si kupní smlouvu

Kupní smlouvu většinou vypracovává autobazar a nechcete-li zapadnout do statistik lidí, kteří si ji nepřečetli a prohloupili, pořádně si prostudujte všechna ustanovení. Budete-li mít jakékoliv pochybnosti, nic nepodepisujte a zkonzultujte smlouvu s právníkem. V případě koupě dražšího vozu se investice do právního poradenství rozhodně vyplatí. A určitě nebude od věci, když vám autobazar vydá certifikát o to, že se vaše auto nenachází na seznamu kradených vozidel.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.