Jak utáhnout a skladovat šrouby na kola?

Tento článek jme připravili pro motoristy, kteří nemají s utahováním šroubů na kola žádné předchozí zkušenosti. V článku se také dozvíte, jak správně kolové a pojistné šrouby skladovat – protože i to je důležité z hlediska zachování životnosti.

Postup na utažení šroubů kol:

  1. zaparkujte auto na pevné, nejlépe vodorovné ploše
  2. zařaďte první rychlostní stupeň a aktivujte ruční brzdu
  3. šrouby jeden po druhém utahujte běžným klíčem ve směru hodinových ručiček
  4. nastavte momentový klíč na potřebnou hodnotu
  5. dotáhněte všechny kolové šrouby pomocí momentového klíče

Skladování šroubů a matic

Skladování pneumatik a disků již bylo vysvětleno v mnoha článcích. Jak je to však se šrouby? Během sezónního uskladnění uchovávejte šrouby na suchém místě. Nejlepší bude, pokud byste na ně měli vyhrazený sáček, aby se vám neztrácely.

Nezapomínejte však na to, že tak jako všechno ostatní, tak i šrouby a kolové matice mají svoji životnost. S každým utažením a povolením se totiž dosedací plocha mírně znehodnocuje a snižuje se jejich upínací síla. Přestože se mohou šrouby jevit opticky v pořádku, doporučujeme vám je po cca 10-tém použití vyměnit.

Při každém dalším namontování šroubů byste je měli předem zkontrolovat. Vyměňte šrouby, které jsou viditelně poškozené, strhané, křivé nebo rezavé. Rezavé šrouby již ztratily svou třecí vlastnost, a tak u nich hrozí uvolnění.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.