Problém jménem vybitá autobaterie

Ačkoliv k vybití autobaterie dochází především v průběhu zimy, prodejci často řeší reklamace i v během roku. Většinou však s reklamovanou autobaterii není nic v nepořádku – pouze je vybitá a potřebuje dobít. Automobily jsou obvykle provozovány především v městském provozu, což v praxi znamená neustálé popojíždění, časté startování a kratší jízdy, během kterých se autobaterie nestihne dostatečně dobít. Na rychlé vybíjení mají podíl také spotřebiče, kterých se v moderních automobilech nachází mnohem více než v minulosti. Ve vaší výbavě by proto rozhodně neměla chybět kvalitní nabíječka autobaterií!

Proč se v zimě baterie vybíjí rychleji?

Autobaterie funguje na bázi elektrochemického zdroje energie. Během chladnějších měsíců jsou chemické procesy v akumulátoru výrazně pomalejší, a proto není startování tak snadné jako v teplejším období. Zároveň je třeba přihlédnout k vyšším nárokům studeného motoru na start.

Teplo bateriím vůbec nesvědčí

Jakkoliv se může zdát, že autobaterie nejvíce trpí v zimě, paradoxně se na jejím stavu nejvíce podepisuje teplo. Zdaleka nejhorší jsou horké letní měsíce, kdy je pod kapotou extrémně vysoká teplota. Ta způsobuje zrychlení chemických procesů a degradaci akumulátoru.

Dalším faktorem degradace autobaterie je nedostatečné dobíjení způsobené kombinací častých startu a krátkých jízd. Podle odborníků by mělo po nastartování následovat minimálně 10 – 25 minut jízdy ( dle typu baterie).

V praxi však není dodržení minimální doporučené doby jízdy možné, a proto by měla být baterie průběžně preventivně dobíjená autonabíječkou.

Chcete-li předejít nepříjemnému zjištění, že vás auto nikam neodveze, protože se vám podařilo odrovnat autobaterii, nezapomeňte ji pravidelně dobíjet. Nedílnou součástí základního motoristického příslušenství by proto měla být nabíječka autobaterií.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.