Jaké jsou příčiny zdražování povinného ručení a jak za něj ušetřit?

Máte pocit, že povinné ručení rok od roku zdražuje? Skutečně je tomu tak. Již třetí rok po sobě je cena povinného ručení vyšší a v průměru se zvýšila o 30 korun na 2775 korun. Důvodem jsou vyšší výdaje za dopravní nehody, zrušení části poplatků do Garančního fondu a mimo jiné i zvýšení odškodného obětem dopravních nehod.

Proč povinné ručení zdražuje?

Pro pojišťovny je povinné ručení ztrátové. Ročně je stojí cca dvě miliardy korun a ekonomická ztráta činí zhruba deset procent ročního pojistného. Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška byly důvodem ke zdražení v roce 2015 průběžně rostoucí náklady. O dalším vývoji cen pojistného spekulovat nechtěl, ale naznačil, že povinné ručení možná zdraží i v budoucnu.

Na ceně povinného ručení se projevuje pětiprocentní růst počtu škod a vyšší ceny za opravy vozidel. Současně stoupají náklady za poskytnutí lékařské péče, za což „může“ nový občanský zákoník. Byly zrušeny tabulky, na základě kterých pojišťovny hradily škody na zdraví. Nyní musí obětem nehod platit až o čtvrtinu vyšší částky.

Dalším činitelem, který má na zvýšení ceny povinného ručení podíl, jsou vyšší povinné odvody do Fondu zábrany škod. Paušální poplatek za hodinový zásah hasičů činí 5 600 Kč. Do Fondu zábrany škod musí pojišťovny hradit tři procenta z pojistného.

Stále můžete ušetřit, stačí „jen“ najít tu správnou pojišťovnu

Konkurenční boj pojišťoven přitom od roku 2007 do roku 2013 vedl k průběžnému snížení ceny pojistného o cca 30 procent. Zlom nastal až v roce 2013, kdy pojištění začalo zdražovat. Většina pojišťoven sazby tzv. segmentuje – pro výpočet ceny pojistného se používají kritéria jako jsou věk, místo bydliště, stáří vozidla, objem motoru apod.

Chcete-li výrazně ušetřit, můžete tak učinit přechodem ke konkurenční pojišťovně. Rozhodně se vám vyplatí zkontrolovat aktuální nabídky a vybrat si povinné ručení s nejlepším poměrem ceny a kvality. Snadno a rychle najdete nejlevnější povinné ručení na 123ruceni.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.