Kupujete starší karavan? Nezapomeňte ho důkladně zkontrolovat

Láká vás karavaning, ale nemůžete investovat vysokou částku za nový karavan? Nevadí, stačí navštívit bazar karavanů a vybrat si starší model za dostupnější cenu. Pokud se v tomto specifickém segmentu vozidel nevyznáte, budou se vám hodit následující tipy. Prozradíme vám, na co si dát při výběru staršího karavanu pozor.

Prvním krokem je kontrola opotřebení. Podstatné je, aby karavan nebyl bouraný. Pokud některý z předchozích majitelů havaroval, je pravděpodobné, že vozidlo bude na některém místě „hnuté“. Proto prověřte obložení lišt, obložení oken a dalších přiléhajících částí. Starší karavan sice nebude bez škrábanců, ale mělo by se jednat jen o „kosmetické“ vady a nikoliv významní zásahy do konstrukce vozu.

K typickým neduhům starších karavanů patří vlhkost. Pátrejte po zdroji a nezdráhejte se přičichnout si ke stěnám. Ovšem pozor, prozíravý majitel může zdroj zápachu zamaskovat pohlcovačem nebo voňavkou.

Nezapomeňte zkontrolovat funkčnost vody a stav odpadu. Zaměřte se také na výpust vody a WC. Budete-li si moct vybrat mezi několika karavany v podobném stavu, preferujte ten s větší kapacitou WC – nebudete litovat.

Prověrka karavanu musí zahrnovat kontrolu brzdy, elektrického obvodu (zejména směrových a brzdových světel) a dalších prvků, které jsou součástí elektroinstalace. Nenechte se odradit výmluvami, že jde „jen“ o nefunkční žárovku – mohlo by se jednat o závažnější problémy, jejichž oprava by vás vyšla draho.

Nedílnou součástí kontrolního procesu jsou spotřebiče. Měly by fungovat i po připojení na běžný okruh a nikoliv jen na elektřinu z auta.

Ve slušném stavu by měly být také disky. Přesvědčte se o tom, že nejsou popraskané. Pneumatiky s nedostatečným vzorkem budete muset vyměnit a cena karavanu tím zase o něco stoupne.

Na určité kompromisy budete muset tak či tak přistoupit. S případnými opravami vám pomůžou odborníci ze servisu karavanů BURIMEX.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.