Nečekaná oprava auta – a co teď?

Dobře víme, že oprava porouchaného auta není žádná levná záležitost. A tak vás na faktuře z autoservisu mohou překvapit částky v řádech tisíců korun. Pokud vaše auto vypovědělo službu a vy potřebujete nutně zaplatit opravu, máme pro vás řešení, i když váš účet zrovna zeje prázdnotou.

Problémy s autem

Ne nadarmo se říká, že auto je taková malá kasička, a pokud se na ní něco pokazí, může nás to finančně dost bolet. Právě proto je vhodné brát vaše auto na pravidelné servisní prohlídky, při kterých vám řeknou, zda je v pořádku, nebo jaká oprava se bude blížit. V tom případě si můžete zjistit přibližnou finanční kalkulaci a s výdajem do budoucna počítat.

Co když se ale vaše auto porouchá z ničeho nic?

Pojďme se podívat na nejčastější poruchy automobilů:

· Hnací ústrojí a motor

Téměř 20 % všech oprav aut se týká hnacího ústrojí, do kterého zařazujeme i turbo. Poznáte to tak, že auto ztrácí výkon a přestává jet. Tyto poruchy jsou hlavně u moderních vozů důsledkem neustálé snahy o snížení spotřeby, kvůli kterému hnací ústrojí obsahuje stále více komponentů, které jsou náchylnější k poškození. Poruchy motoru trápí zejména starší auta.

· Špatná převodovka

Obzvlášť automatické převodovky bývají náchylnější k potížím, a to jak u novějších, tak u starších aut.

· Špatná baterie

Nefunkční autobaterie obvykle nebývá tolik finančně náročná, nicméně dokáže pořádně znepříjemnit život. Obzvlášť když sedíte ve vymrzlém autě na parkovišti a stále ne a ne nastartovat.

· Bouračka

Samostatnou kapitolou je autonehoda. Obzvlášť pokud jste nabourali vaší vinou a nemáte havarijní pojištění, se škoda může vyšplhat do nepěkných výšin. S opravou vám nikdo nepomůže, z povinného ručení se uhradí jen oprava druhého poškozeného auta. V tomto případě je často nutné sáhnout do krátkodobé finanční rezervy, kterou však nemá každý k dispozici.

Co dělat, když potřebujete opravit auto, ale nemáte dostatek financí?

Pokud auto potřebujete používat denně a najednou je nepojízdné, je to komplikace, kterou je nutné řešit rychle. Autoservisy na dluh nedělají, a pokud váš rezervní účet zeje prázdnotou, nabízí se téměř jediné řešení – půjčka.

Jestliže patříte k těm lidem, kterým při slově půjčka stojí vlasy hrůzou, vězte, že pokud vyberete správně, nemusíte se bát a tento finanční produkt vás opravdu může vytáhnout z prekérní situace.

Jak vybrat půjčku?

Pokud potřebujete získat peníze na opravu vašeho auta, je dobré si nejdříve zjistit, kolik by předpokládaná oprava měla zhruba stát. Vyplatí se vzít si půjčku o něco vyšší, abyste na opravu měli případnou rezervu.

Na jaké parametry hledět?

Půjčku, a to i tu krátkodobou, je potřeba vybrat co nejvýhodnější. Zaměřte se hlavně na tyto body:

– Výše úroku – i když je to neuvěřitelné, existují půjčky s úrokem ve výši 0 %. Říkáte si, co z toho banka má? Zaplatíte jí třeba jen 2 % z půjčené částky. Pokud si tedy budete chtít půjčit 30 000 Kč, bance vrátíte jen 30 600 korun. Tyto výhodné podmínky najdete třeba u mBank.

– Doba splatnosti – je doba splatnosti pevná, nebo je možné si ji nastavit podle svých preferencí? A pokud je doba splatnosti pevně daná (například na jeden rok), bude ve vašich silách splátky včas posílat?

– RPSN – sazba RPSN označuje roční procentní sazbu nákladů. Na rozdíl od úrokové míry bere v potaz všechny poplatky, které budete bance hradit, a vztahuje se vždy k časovému období jednoho roku. Pro vás je to při porovnávání půjček důležitý ukazatel.

– Předčasná splátka – zjistěte si, zda můžete vaši půjčku předčasně splatit zdarma. To vám umožní si půjčit i případnou rezervu na větší opravu a pak ji bez starosti vrátit.

– Možnost kontroly – o své půjče určitě potřebujete mít přehled. Podívejte se, zda si splátky můžete sledovat třeba v internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci.

Při výběru té pravé půjčky doporučujeme prohlédnout nabídky na internetu, případně se zastavit na pobočce a porovnat si, co nabízejí jednotlivé banky. Nicméně pokud na peníze spěcháte, není nic jednoduššího než si o půjčku zažádat online. Naštěstí v dnešní době i tyto možnosti existují.

Jakmile si vyberete vhodnou půjčku, peníze dostanete na svůj účet během několika dní. Pomohou vám tak vyřešit vaši aktuální nepříjemnou situaci. Je důležité dát pozor na včasnou úhradu splátek. Pokud máte možnost, začněte si tvořit také krátkodobou rezervu, která by měla být k dispozici třeba na vašem spořicím účtu právě pro nepředvídatelné události.

Přejeme vám, aby vás žádné finanční nepříjemnosti nepotkaly!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.