Povinné ručení zdražuje: Jak v roce 2021 ušetřit?

Uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinného ručení je záležitost, které se nevyhne žádný majitel motorového vozidla. V letošním roce můžeme očekávat průběžné zdražení. Proč se k němu české pojišťovny uchylují, a jak je možné na „povinku“ ušetřit? Důležité informace najdete v tomto článku.

Jak se vyvíjela cena pojistného v roce 2020?

V souvislosti s koronavirovou pandemií a prudkým omezením automobilové dopravy došlo k poklesu pojistných událostí, a proto pojistné zlevnilo. Ke konci roku 2020 začaly ceny opět růst, avšak ne tak rychle, jak je pro dané období obvyklé. Momentálně růst cen pokračuje a v letošním roce se předpokládá průměrné zvýšení o 3,5-4 %.

Proč se ceny pojistného liší?

Ceny pojistného poměrně dobře reflektuje POVIndex, ale ceny v jednotlivých regionech se přesto značně liší. Důvodem je fakt, že pojišťovny nastavují pojistné na základě více faktorů a jedním z nich je i riziko vzniku nehody. To je v menším městě podstatně nižší než ve větším, kde panuje mnohem intenzivnější provoz. Proto je povinné ručení v Praze o téměř desetinu dražší, než kolik činí celorepublikový průměr. V některých menších městech zase majitelé motorových vozidel platí v průměru i o více než 10 % méně.

Jaké další faktory mají vliv na cenu povinného ručení?

Kromě místa bydliště o výši pojistného rozhodují také zkušenosti řidiče. Nejdražší pojistku platí mladší lidé ve věku 18-21 let, kteří ještě nemají dostatečně dlouhou řidičskou kariéru. Připlatí si však také senioři ve věku nad 75 let. Mezi další důležitá kritéria patří stav a typ vozu či celková podoba balíčku (výše limitů, typ asistenčních služeb apod.).

Jak rychle najít nejvýhodnější pojištění?

Cesta k nejlevnějšímu povinnému ručení vede přes srovnávače jako např. top-pojisteni.cz. Praktická povinné ručení kalkulačka vám po zadání základních údajů vyhledá nejlevnější produkt na trhu a umožní vám ho uzavřít online.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.