Předstany a markýzy: Příslušenství, které využije každý karavanista

Pořídili jste si obytné auto nebo přívěs a usilovně přemýšlíte nad tím, jak zvětšit obytnou plochu? Jednoduchá rada zní – udělejte to pomocí předstanu nebo markýzy. V současné době narazíte na množství variant a je jen na vás, zda sáhnete po předstanu přes celou délku, vchodovém předstanu, sluneční střeše, nebo markýze. Při výběru budete muset přihlížet k materiálu stanoviny, druhům tyčí a případně i typu podlážky.

Předstany

Skvělou volbou je předstan přes celou délku karavanu., který obyvatelnou plochu zdvojnásobí, a to bez ohledu na počasí. Tento typ stanů je k mání z lehčích o těžších materiálů. Praktické jsou modely s odepínacími bočními díly – lze je přizpůsobit tak, aby ze stanu zůstala pouze střecha. U většiny předstanů počítejte se závěsy do oken a u dražších navíc se sítěmi proti hmyzu.

Vzhledem k tomu, že postavení velkého předstanu zabere i více než 40 minut, je vhodný spíše pro karavanisty, kteří tráví delší dobu na jednom místě.

Dodatečné místo pro posezení, vysušení prádla a dalším činnostem poskytují vchodové předstany. Chrání uživatele i věci (např. kola) před bočním deštěm a stejně jako předstany přes celou délku lze odepnout boční nebo přední část.

Sluneční střechy

Ochranu před nepříjemným sluníčkem poskytují sluneční střechy. Jsou levné a lehké, ale neporadí si s deštem a větrem. Upevnění probíhá pomocí stanové lišty po obvodu karavanu.

Markýzy

Ke stejným účelům slouží také markýzy – napevno umístěné vysouvací přístřešky, ke kterým lze připojit také bočnice a přední díly. Montují se na střechu, nebo na bok karavanu.

Markýzy montované na bok jsou dražší a montáž by měl provádět profi servis karavanů. K výhodám patří pevná konstrukce a snadná manipulace. Markýzy montované na střechu zase méně zatěžují konstrukci karavanu a lze je využívat současně s kompletním předstanem.

Tip: Předstany, sluneční clony, markýzy a veškeré další příslušenství a doplňky pro karavany seženete ve Světě karavanů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.