Proč nosit reflexní vestu

Nějaké reflexní prvky by na sobě měl mít každý, kdo se pohybuje v provozu za zhoršené viditelnosti nebo potmě. Statistiky prozrazují, že více než polovina chodců a cyklistů umírá na silnicích za špatných světlených podmínek. Většinou proto, že nejsou včas viděni.

Jak fungují reflexní materiály

Každá barva je viditelná z trochu jiné vzdálenosti. Nejlépe jde vidět barva bílá, nejméně samozřejmě černá, tmavě modrá nebo tmavě šedá. Až na 3× větší vzdálenost než bílá jdou ale v noci vidět reflexní materiály. O co se jedná? Tyto materiály mají za úkol odrážet světlo z velké vzdálenosti. Na tmavém pozadí vytvářejí efektní kontrast.

Vesta i další reflexní prvky

Řidič reflexní materiál díky kontrastu okamžitě po nasvícení reflektory spatří a stíhá většinou reagovat. Jsou-li další reflexní prvky na končetinách, které se při chůzi, běhu nebo jízdě na kole pohybují, o to lépe. Můžete si obléct reflexní vestu a navíc připevnit reflexní pásky či nášivky na nohavice a rukávy. Kdo svůj outfit doplní svítilnou, udělá pro svou dobrou viditelnost maximum. Reflexní prvky řidič zaregistruje až na 200 m! Bílé oblečení oproti tomu asi na 55 m. Bez použití reflexních materiálů vidí řidič chodce v tmavém oblečení až pár metrů před ním, a to už nemusí stihnout správnou reakci.

Být viděn při outdoorových aktivitách

Chodci a cyklisté jsou ti nejzranitelnější na silnicích. Reflexni vesty jsou rozhodně na místě. Obléknout je ale můžete i při dalších aktivitách: jízdě na koni, koloběžce, běhu, nebo třeba venčení psa. Využití najdou při práci, sportu i hrách dětí. Ano, pro děti jsou reflexní vestičky skvělá záležitost. Nosit je mohou i přes den. Dítě na odrážedle půjde s reflexní vestou daleko lépe vidět, a to ocení rodiče i kolemjdoucí.

Nejen v noci

Reflexní prvky jsou na místě, když je tma, šero, zataženo, mlha, prší nebo sněží. Prvkem číslo jedna je již zmíněná reflexni vesta. Tu má v autě každý motorista, málokdo ji ale oblékne i mimo nenadálé situace na silnici. A to je škoda. Čím více chodců a sportovců bude nosit tyto pomůcky, tím lépe pro všechny.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.