Servis karavanu není radno podceňovat aneb 6 nejčastějších závad

Karavan si stejně jako obytný vůz, osobní auto nebo motorka žádá pravidelný a kvalitní servis. Ačkoliv „domečky na kolečkách“ nemají motor nebo převodovku, existuje hodně technických problémů, které vám v případě zanedbání údržby mohou znepříjemnit život a pokazit zaslouženou dovolenou. Jaké jsou nejčastější závady karavanu?

1. Mechanické části

Stejně jako je v případě motorových vozidel třeba pravidelně kontrolovat motor a převodovku, i u sebelepšího karavanu se postupně opotřebí brzdy, nápravy a další mechanické části nezbytné k jeho provozu.

2. Podvozek

S údržbou mechanických částí souvisí i preventivní ochrana podvozku, která váš „domeček na kolečkách“ kryje zespodu proti vlhkosti, soli a jiným vnějším vlivům. Nástřik podvozku představuje investici, která se rozhodně vyplatí.

3. Pneumatiky

Tady je to stejné jako u osobních automobilů – denní chléb pro každý dobrý servis karavanů představuje přezouvání letních/zimních pneumatik, jejich výměna a oprava defektů i disků kol. Slovy klasika – sem tam zkrátka „píchne“ každý.

V servise si poradí se vším – i s přívěsem, který je téměř na odpis. | Foto: karavany.burimex.cz

4. Stěny karavanu

Jednou z nejčastějších příčin cesty do servisu je voda, respektive její zatečení do stěn a vnitřku karavanu. Stejně tak se vám např. na parkovišti či při manévrování v kempu může stát, že odřete nebo promáčknete stěnu karavanu. Ani sebemenší bourání nikdy nepodceňujte, protože nejde jen o kosmetickou vadu. Právě na tato poškození totiž často navazuje při prvním velkém dešti výše zmíněné zatečení a z něj pramenící problémy.

5. Rozvody

Srdcem obyvatelného karavanu jsou rozvody vody, plynu a topení. Ať už tedy potřebujete vyměnit staré rozvody za nové, anebo chcete namontovat novou klimatizaci nebo topení, i tady se budete muset obrátit na specializovaný servis pro karavany.

6. Spotřebiče

Velice často vás zvlášť u ojetých karavanů zavede do servisu závada na některém ze spotřebičů, typicky chladničky nebo ohřívače vody. S tím se zkrátka musí počítat.

V servise vám samozřejmě pomůžou i s jinými problémy. Co všechno pro vás zkušení mechanici udělají, si můžete přečíst zde.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.